Gjuha:
×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Austria nis karantinën kombëtare

  FrontOnline
  2 vite më parë

  Nga kjo e martë, Austria bëhet vendi i dytë europian që shpall karantinën kombëtare pas Francës.

  Njerëzit do të lejohet të dalin nga shtëpitë vetëm për arsye të rëndësishme, për blerje, për të shkuar në punë e për të marrë shërbim mjekësor.

  Baret, restorantet, sallonet e bukurisë dhe të gjitha shërbimet jo-jetike janë mbyllur.

  Autoritetet shëndetësore thonë se karantina ishte e nevojshme pasi infektimet ditore janë 10 herë më të larta se kufiri i konsideruar prej tyre si i përballueshëm.

  Në Gjermani, kancelarja Angela Merkel nuk i bindi dot autoritetet e qeverive të shteteve federale për ashpërsimin e masave, ku parashikohet edhe izolimi në karantinë i personave që shfaqin edhe shenjat simptomat më të lehta të infektimit.

  Drejtuesit e këtyre shteteve kërkuan më tepër kohë për shqyrtimin e masave.

  Franca shënoi një shifrën më të ulët të infektimeve të një harku kohor prej 1 muaji, të kësaj vale të dytë. Zyrtarët e shëndetësisë thanë se kulmi i kësaj vale është kapërcyer, megjithatë ende nuk kanë përcaktuar periudhën se kur mund të lehtësohen masat.

  Rusia shënoi një rekord të ri infektimesh ditore prej mbi 22,700 rastesh të reja, teksa në rritje të vazhdueshme është edhe numri i viktimave. Spitalet po punojnë mbi kapacitetet, ndërsa mediat thonë se as në morgje nuk ka më vend për shkak të numrit të lartë të personave që nuk e fitojnë betejën me Covidin.

  Njoftimi i KEDS: Nesër në këto zona do të ketë punime
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni31 Mars 2023
  Pas “Lasgushit”, “Migjenit” dhe “Naimit”, linjës shqiptare të fluturimeve ajrore “Air Albania” i shtohet edhe aeroplani “Fishta”, për nder të poetit të...
  Bota/Rajoni31 Mars 2023
  Bordi i Fondit Monetar Ndërkombëtar miratoi të premten një paketë ndihme prej 15.6 miliardë dollarësh të nënshkruar më 21 mars me qeverinë...
  Bota/Rajoni31 Mars 2023
  Presidenti rus, Vladimir Putin, ka nënshkruar dekretin për miratimin e konceptit të përditësuar të politikës së jashtme të Rusisë. Kremlini bëri të...
  Të tjera
  Lajme31 Mars 2023
  Kryetari i Unionit Shqiptar në Kroaci, Esat Çollaku, ka thënë se ka parë një mobilizim të jashtëzakonshëm përpara fillimit të “Marshojmë për...
  Lajme31 Mars 2023
  Lidhja Demokratike e Kosovës e ka cilësuar rritjen e çmimit të energjisë si të padrejtë e të papërballueshëm për qytetarët. Në faqen...
  Lajme31 Mars 2023
  Sa herë që dilte nga shtëpia, me vete merrte edhe biçikletën. Fundjavën që lamë pas, atë e la në vendin e zakonshëm,...
  Bota/Rajoni31 Mars 2023
  Shqiptarja Zenepe Uruci, 56 vjeçe u vra pasditen e djeshme në Itali nga bashkëshorti i saj Xhafer Uruci, 62 vjeç. Shqiptari e goditi 5...
  Vip31 Mars 2023
  Donald Veshaj ka thumbuar Olta Gixharin por edhe Efin për eksperiencën e tyre në Big Brother Vip Albania. Në programin që drejtohet...
  Ekonomi31 Mars 2023
  Kosova dhe Maqedonia e Veriut kanë nënshkruar sot një memorandum mirëkuptimi në mes të dy prodhuesve më të mëdhenj të energjisë elektrike...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.