×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Austria drejt mbylljes së tërësishme derisa rastet me COVID-19 po rriten

  FrontOnline
  19 Nëntor 2021

  Disa ditë pasi Austria vendosi një bllokadë ndaj të të pavaksinuarve, është njoftuar për një bllokadë nacionale për COVID-19 që fillon të hënën.

  Kancelari Alexander Schallenberg ka thënë se do të zgjasë maksimum 20 ditë dhe do të ketë një kërkesë të ligjshme për t’u vaksinuar nga 1 shkurt 2022.

  Ai u përgjigj ndaj një rekordi numrash të të infektuarve dhe një prej niveleve më të ulëta të vaksinimit në Europën Perëndimore.

  Shumë vende të tjera evropiane janë duke vendosur masa derisa rastet po rriten, shkruan BBC.

  “Ne nuk duam një valë të pestë”, tha Schallenberg pas një takimi me guvernatorët e nëntë provincave të Austrisë.

  Për një kohë të gjatë, kishte pasë një konsensus mbi shmangien e vaksinimeve të detyrueshme, tha kancelari.

  Megjithatë, shumë njerëz ishin shtyrë të mos merrnin dozat, për shkak të “shumë forcave politike, kundërshtarëve joseriozë të vaksinimit dhe lajmeve të rreme. Masat janë ende duke u finalizuar”.

  Punimet në rrjet, KEDS njofton se këto vende do të mbesin pa rrymë
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni20 Korrik 2024
  Policia spanjolle ka thënë të shtunën se ka arrestuar tre hakerë prorusë, të dyshuar për kryerje të sulmeve kibernetike me qëllime terroriste,...
  Bota/Rajoni20 Korrik 2024
  Politikania ukrainase e ekstremit të djathtë dhe ish-deputetja, Irina Farion vdiq në spital nga plagët e marra në atentat pasi një sulmues...
  Bota/Rajoni20 Korrik 2024
  Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) është duke bërë thirrje për luftë kundër HIV-it dhe stigmës rreth tij, pak para një konference ndërkombëtare...
  Të tjera
  Lajme20 Korrik 2024
  Ministrja e Punëve të Jashtme, Donika Gërvalla, ka thënë se trupi i Faton Hajrizit, të vrarë nga policia serbe duhet të kthehet...
  Lajme20 Korrik 2024
  Agim Musliu nga instituti “Octopus” ka shkruar për atë që ka ndodhur në Serbi përgjatë këtyre tre ditëve, ku një polic serb...
  Lajme20 Korrik 2024
  Kryeministri i vendit, Albin Kurti, ka vizituar Festivalin Anibar që po mbahet në komunën e Pejës. Kurti qëndroi në Galerinë e Arteve...
  Lajme20 Korrik 2024
  Faton Hajrizi intervistën e fundit televizive e kishte dhënë para 10 muajve. Në të ai kishte rrëfyer se si ishte burgosur, e...
  Lajme20 Korrik 2024
  Presidentja e vendit, Vjosa Osmani, është takuar me kryeministrin e Islandës, Bjarni Benediktsson, ku tha se ishte pikërisht Islanda, vendi që i...
  Lajme20 Korrik 2024
  Disa nga të burgosurit shqiptarë në Greqi, kanë njoftuar se kanë filluar një grevë urie. Ata thonë se këtë po e bëjnë...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.