Gjuha:
×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Australia: Nëse vaksina funksionon, falas për 25 milionë shtetas

  FrontOnline
  19 Gusht 2020

  Kryeministri i Australisë Skot Morrison deklaroi se do të donte të bënte të detyrueshme vaksinën për COVID-19 për të gjithë qytetarët australianë.

  Deklarata u bë pasi qeveria e tij firmosi një marrëveshje me kompaninë Anglo- Swedish Astra Zeneca për prodhimin e vaksinës së mundshme covid-19 e cila u zhvillua nga Universiteti i Oksfordit.

  Studiuesit shpresojnë të kenë rezultate në në fazën e tretë deri në fund të vitit.

  Scot Morrison e përshkoi si një prej vaksinave më premtuese dhe më të avancuara në botë. Morrison tha se do të donte ta bënte të detyrueshme, por do të bëhej përjashtim nëse ekzistojnë arsye individuale mjekësore që e ndalojnë.

  Gjithashtu ai shtoi se nëse vaksina rezulton e sukseshme dhe lejohet prodhimi atëherë qeveria federale do e prodhojë vetë dhe do bëjë falas për të gjithë shtetasit australianë, por kjo nuk ka gjasa të ndodh të paktën deri vitin tjetër.

  Nëse kjo vaksinë rezulton efikase dhe ne e prodhojmë, do ta shpërndajmë dhe do ta japim falas për 25 milionë australianët” tha kryeministri

  Nga ana e tij zëdhënësi i partisë laburiste në opozitë për shëndetin hodhi dyshime që Australia të kishte mundësitë prodhuese për ta bërë vetë vaksinën.

  Në këto vende nuk do të ketë rrymë për shkak të punimeve
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni05 Qershor 2023
  Katër persona janë arrestuar në Tiranë, për të cilët policia atje bëri të ditur se dyshohen për vepra të ndryshme penale. Një...
  Bota/Rajoni05 Qershor 2023
  Disa trafikantë shqiptarë të përfshirë në një mega trafik droge në Europë, si dhe në bashkëpunimin me klanet mafioze kalabreze, “Ndrangheta”, kanë...
  Bota/Rajoni05 Qershor 2023
  Rusia tha të hënën se filloi të zhvillojë stërvitje detare në Detin Baltik. Dhe stërvitja, sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, vjen...
  Të tjera
  Vip05 Qershor 2023
  Klea dhe Elgiti kurorëzuan mbrëmjen e djeshme dashurinë e tyre disavjeçare në martesë. Çifti mbajtën një dasmë madhështore në Himarë me të...
  Lajme05 Qershor 2023
  Trupat shtesë të NATO-s filluan të mbërrijnë në Kosovë të hënën, pasi mbetën të plagosur 30 trupa paqeruajtëse të KFOR-it në përleshjet...
  Lajme05 Qershor 2023
  Deputeti i AAK-së, Besnik Tahiri thotë se duhet thënë e vërteta për veriun dhe se kryetarët atje “duhet ta kenë njëfarë legjitimiteti”....
  Lajme05 Qershor 2023
  KEDS ka njoftuar se gjatë ditëve të ardhshme do të ketë ndërprerje të energjisë elektrike në disa qytete të Kosovës. Në njoftimin...
  Lajme05 Qershor 2023
  Është mbajtur takimi i ministrave të Punëve të Jashtme të Procesit të Bashkëpunimit të Evropës Juglindore (SEECP), në Mal të Zi. I...
  Vip05 Qershor 2023
  Dy artistet e njohura shqiptare, Tayna dhe Kida, kanë bashkuar forcat për një projekt të ri muzikor. Lajmi është bërë i ditur...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.