×
 • Bota/Rajoni
 • Auto
 • Auto

  Australia nën sulme kibernetike, të gjithë dyshojnë në Kinën

  FrontOnline
  19 Qershor 2020

  Qeveria dhe institucionet po shënjestrohen me sulme të vazhdueshme kibernetike nga hajkerë shtetërore njoftoi Kryeministri i Australisë, Scott Morrison. Të gjithë dyshojnë në Kinën për shkak të incidenteve dhe raporteve të mëhershme të sulmeve paraprake ndaj institucioneve australiane dhe zemërimit të Kinës për shkak të kërkesës së australianëve për hetim rreth origjinës së pandemisë dhe menaxhimit me të.

  Kryeministri Morrison tha se sulmet ishin të shumta dhe kishin cak “të gjitha nivelet qeveriatre” si shërbimet esenciale dhe bizneset.

  Ai refuzoi të identifikoj aktorin specifik shtetëror përgjegjës për sulmet e shtoi se nuk kishte dëme të mëdha. Ai tha po ashtu se sulmet kanë ndodhur në mënyrë të vazhdueshme për shumë muaj dhe po shtohen, tha kryeministri.

  Morrison theksoi se ky aktivitet keqdashës po vërehet në tërë botën, dhe nuk është vetëm në Australi.

  Vitin e kaluar Universiteti Kombëtar i Australisë kishte njoftuar se ishte sulmuar në një oiperacion të sofistikuar kibernetik që kishte arritur të depërtonte tek të dhënat personelit dhe studentëve.

  Partitë politike kryesore dhe parlamenti ishte goditur një ‘ndërhyrje keqdashëse’ në fillim të vitit 2019, po ashtu i atribuuar “një aktori shtetëror të sofistikuar”.

  Ekspertë të Inteligjencës kibernetike për shumë kohë i kanë lidhur sulmet kibernetike në Australi me Kinën.

  Agjencia e lajmeve Reuters kishte raportuar më parë se agjencitë e inteligjencës së Australisë dyshojnë se ishte Kina që ka kryer sulmin kibernetik ndaj parlamentit australian në vitin 2019./gazetametro/

  Juliana: E kuptoj që e kam lëndu djalin dhe e marr mbi supet e mia këtë (VIDEO)
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni06 Dhjetor 2023
  Turqia është izoluar ndërkombëtarisht dhe duhet ta ulë tonin, nëse dëshiron të fitojë koncesione të rëndësishme nga Bashkimi Evropian, tha një zyrtar...
  Bota/Rajoni06 Dhjetor 2023
  Zdravko Ponosh, nga koalicioni opozitar serb, lista “Serbia kundër dhunës” në krye me Dragan Gjillasin, për bombardimin e Serbisë në vitin 1999...
  Bota/Rajoni06 Dhjetor 2023
  Kryeministrja serbe, Ana Brnabiq deklaroi se ruajtja e Kosovës si pjesë e Serbisë është pika e parë në listën e planit 10-pikësh...
  Të tjera
  Lajme06 Dhjetor 2023
  Pas publikimit të rezultateve të Testit PISA, ku Kosova u rangua pothuajse në fund, Partia Demokratike e Kosovës vlerëson se u konfirmua...
  Lajme06 Dhjetor 2023
  Ish-kryetari i Organizatës së Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Hysni Gucati, është operuar sërish në këmbën në të cilën...
  Lajme06 Dhjetor 2023
  Shefi i Grupit Parlamentar të Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Besnik Tahiri, ka takuar Raportuesen për Kosovën në Parlamentin Evropian, Viola...
  Bota/Rajoni06 Dhjetor 2023
  Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu tha se forcat e armatosura të vendit të tij vranë rreth gjysmën e komandantëve të Hamasit gjatë operacioneve...
  Lajme06 Dhjetor 2023
  Ambasadori amerikan në Kosovë, Jeffrey Hovenier, ka thënë se SHBA-të nuk kanë ndryshuar qëndrim sa i përket mbajtjes së zgjedhjeve serbe në...
  Lajme06 Dhjetor 2023
  Anëtari më i ri i LDK-së, Berat Rukiqi, vendimin e kryeministrit Albin Kurti, për alokimin e 5 milionë eurove për familjet me...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.