×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Australia do t’i rivendosë masat e kufizimit në disa rajone

  FrontOnline
  20 Qershor 2020

  Shteti i dytë më i populluar i Australisë lajmëroi të shtunën se do të rivendosë kufizimet e rrepta sa i përket tubimeve në shtëpi dhe në vende publike, pasi numri i të infektuarve shënoi rritje për katër ditë me radhë, raporton Reuters.

  Kryetari i shtetit të Victorias Daniel Andrews i qortoi njerëzit që po shpërfillin këshillat e distancimit social duke bërë gjëra si përqafimet dhe puthjet, dhe vendosi kufizimin e vizitave në pesë njerëz në shtëpi, dhe dhjetë njerëz në vende publike.

  Kufizimet, që do të hyjnë në fuqi të hënën dhe do të zgjasin deri më 12 qershor, do të kthejnë prapa lehtësimet e nisura në fillim të këtij muajit ku lejoheshin tubimet brenda dhe në vende publike deri në 20 persona.

  “Është e papranueshme që familjet në shtetin tonë, vetëm pse kanë dëshirë që kjo të merr fund, bëhen kinse ka përfunduar. Nuk është ashtu”, tha Andrews në një konferencë për media, duke theksuar rritjen e transmetimeve të virusit përbrenda familjeve që nga muaji prill.

  Zyrtarët raportuan 25 raste me COVID-19 të shtunën, përfshirë familje që kishin mbajtur takime dhe punonjës në një hotel ku po mbaheshin udhëtarët e karantinuar.

  Australia ka raportuar 102 vdekje nga COVID-19, numër relativisht i vogël krahasuar me shifrat në nivelin global.

  The Victor vjen me këngë të re “Got U”
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni05 Dhjetor 2023
  I dyshuari i pestë për vrasjen e dyfishtë në Maqedoni, Ljupço Palevski, është arrestuar nga policia e Turqisë, përcjell Telegrafi Maqedoni. Informacionet...
  Bota/Rajoni05 Dhjetor 2023
  Kryetarja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen është shpallur gruaja më e fuqishme në botë për të dytin vit radhazi. Politikanja...
  Bota/Rajoni05 Dhjetor 2023
  Izraeli ende nuk e ka shkatërruar Hamasin, edhe pse është zotuar për këtë. Të paktën 5 mijë militantë të Hamasit janë vrarë,...
  Të tjera
  Lajme05 Dhjetor 2023
  Prokuroria Themelore në Prishtinë, në dosjen e dorëzuar në Gjykatën Themelore në Prishtinë më 2 dhjetor 2023, tregon veprimet që pretendohet se...
  Vip05 Dhjetor 2023
  Konkurrenti i Big Brother VIP Kosova, Lumbardhi nuk është ndjerë mirë gjatë mbrëmjes së sotme. Ai ka pasur dhimbje stomaku, derisa në...
  Vip05 Dhjetor 2023
  Konkurrentja e re e Big Brother VIP Kosova, DJ Miss Rose ka zhvilluar një bisedë me Ilirianën. Mes një bisede disa minutëshe,...
  Lajme05 Dhjetor 2023
  Kosova është renditur pothuajse në vendet e fundit në rezultatin e testit PISA për vitin 2022. Ajo është renditur në vendin e...
  Lajme05 Dhjetor 2023
  Presidentja Vjosa Osmani ka takuar Mbretin dhe Mbretreshën e Lesotos në Dubai në kuadër të Konferencës së Kombeve të Bashkuara për Ndryshimet...
  Lajme05 Dhjetor 2023
  Zëvendëskryeministrja dhe ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla Schwarz ka pritur në takim delegacionin nga Asambleja Parlamentare e Këshillit...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.