×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Australia do t’i izolojë 6.6 milionë njerëz shkaku i shtimit të rasteve të virusit

  FrontOnline
  06 Korrik 2020

  Australia do t’i izolojë 6.6 milionë njerëz në rajonin Viktoria nga pjesa tjetër e vendit duke filluar nga mesnata e së martës si masë për parndalimin e përhapjes së koronavirusit që ka shpërthyer në qytetin Melbourne.

  Kufiri mes Viktorias dhe Uellsit të Ri Jugor – dy rajonet me popullsinë më të madhe në Australi – do të mbyllet për herë të parë që nga fillimi i përhapjes së pandemisë. Lajmin e bëri të ditur kryeministri i Viktorias, Daniel Andrews.

  Sipas medieve lokale, kufiri mes këtyre dy rajoneve do të ruhet nga personeli policor dhe ushtarak dhe shumë pak përjashtime do të bëhen për ata që duan ta kalojnë vijën ndarëse, shkruan “CNN”, transmeton Gazeta Express.

  Viktoria është përballur me valën e dytë të koronavirusit, duke ngjallur frikë se shkalla e infeksioneve mund të rritet së shpejti në nivel shteti. Javën e kaluar u zbulua se disa punëtorë nuk ishin duke i ndjekur protokollet në një hotel që përdorej për izolimin e të ardhurve nga vendet e huaja. Është raportuar se disa prej tyre madje kanë kryer marrëdhënie intime me personat e izoluar.

  Rritja e numrit të rasteve i ka detyruar autoritetet që ta kthejnë urdhrin për qëndrim në shtëpi në disa lagje. Të shtunën, tre mijë banorë u vendosën në izolim në disa zona me vendbanime të dendura në Melbourne.

  Sipas të dhënave të Universitetit “Johns Hopkins”, Australia deri më tani i ka regjistruar mbi 8,500 të infektuar dhe 106 viktima të koronavirusit.

  Njoftimet nga KEDS për punimet në rrjet
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni28 Shtator 2023
  Deputeti shqiptar në Kuvendin e Serbisë, Shaip Kamberi i ka reaguar presidentit serb Aleksandër Vuçiq që tha mbrëmë se në mesin e...
  Auto28 Shtator 2023
  Ndërsa rivalët e tij republikanë u përballën në debatin e dytë televizivë, ish-Presidenti Trump vendosi të mbajë fjalim në një kompani të...
  Bota/Rajoni28 Shtator 2023
  Organizata e Traktatit të Atlantikut të Veriut po teston dronët nënujorë dhe inteligjencën artificiale për përdorim të mundshëm gjatë operacioneve detare, sipas...
  Të tjera
  Lajme28 Shtator 2023
  Ish-kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj, ka thënë se në Kuvendin e Kosovës duhet të miratohet një Rezolutë që dënon terrorizmin...
  Lajme28 Shtator 2023
  Kryeministri Albin Kurti është deklaruar rreth ngjarjes së të dielës ku mbeti i vrarë një rreshter policor, pas sulmit ngas grupi terrorist...
  Bota/Rajoni28 Shtator 2023
  Organizata e Traktatit të Atlantikut të Veriut po teston dronët nënujorë dhe inteligjencën artificiale për përdorim të mundshëm gjatë operacioneve detare, sipas...
  Lajme28 Shtator 2023
  Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lumir Abdixhiku ka dënuar sulmet e së dielës ndaj Policisë së Kosovës, nga një grup terrorist...
  Lajme28 Shtator 2023
  Kryeministri i vendit, Albin Kurti së bashku me ministren Donika Gërvalla-Schëarz dje kanë pritur ambasadorët dhe diplomatët e akredituar në Republikën e...
  Lajme28 Shtator 2023
  Shefja e Grupit Parlamentar të LVV-së, Mimoza Kusari-Lila ka thënë sot se sulmi i të dielës në Banjskë të Zveçanit është një...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.