Auto

Aston Martin DBS 770 Ultimate

Aston Martin DBS 770 Ultimate
14:18 | 21 Janar 2023

I lidhur prej kohësh me makina të stilit të jashtëzakonshëm dhe performancës marramendëse, distinktivi DBS është vendosur në disa prej modeleve më të mira kryesore të Aston Martin.

Që nga viti 2018, DBS kryesoi linjën e prodhimit të serive të Aston Martin; Makina Twin-Turbo V12 e bekuar me performancë të fortë dhe stil të pakrahasueshëm. Ndërsa prodhimi i kësaj gjenerate të tanishme DBS po i afrohet fundit, Aston Martin është krenar të prezantojë një DBS që do t’i kalojë të gjithë të tjerët; DBS 770 Ultimate.

Siç sugjeron emri i tij, DBS 770 Ultimate është një fjalë e fundit e theksuar. Aston Martin më i fuqishëm i prodhimit ndonjëherë, dhe DBS më i shpejtë dhe më i fuqishëm deri më sot, përmirësimet e gjera të dizajnit dhe inxhinierisë sigurojnë që DBS 770 Ultimate të jetë një festë e paharrueshme dhe shumë e koleksionueshme e flamurit Super GT të Aston Martin.

I disponueshëm në formë Coupe dhe Volante, Aston Martin DBS 770 Ultimate do të prodhohet në numër rreptësisht të kufizuar – 300 Coupe dhe 199 Volante – me të gjithë shembujt e shitur edhe para se të dalë në shitje.

DBS 770 Ultimate përmban një përsëritje të ashpër të motorit 5.2 litra V12 të Aston Martin. Tani ai zhvillon 770 kf në 6500 rpm dhe një çift rrotullues të jashtëzakonshëm 900 Nm nga vetëm 1800 rpm në 5000 rpm, duke e shtyrë DBS 770 Ultimate në një shpejtësi maksimale prej 340 km/h.

Rregullimi i saktë i kthesave të fuqisë dhe çift rrotullues i jep shoferit një ndjenjë të performancës së pakufishme, me një përzierje dehëse të reagimit të jashtëzakonshëm, përshpejtimit të jashtëzakonshëm me shpejtësi dhe një kolonë zanore autentike V12.

Fuqia dërgohet përmes një transmisioni automatik ZF me 8 shpejtësi, dhe ka gjithashtu një diferencial mekanik me rrëshqitje të kufizuar (LSD). Përveç kësaj, Aston Martin DBS 770 Ultimate merr një kalibrim unik të transmisionit për të përmirësuar shpejtësinë e ndërrimit dhe ndërveprimin me shoferin, duke kontribuar në një përvojë të lidhur me të vërtetë drejtimi.

E tillë është aftësia e natyrshme e sistemit të frenimit me krem ​​karboni (CCB) të Aston Martin, me DBS 770 Ultimate që përdor disqe 410 mm x 38 mm përpara dhe 360 ​​mm x 32 mm të pasme.

Përmirësime janë bërë gjithashtu në Sistemin e Dampimit Adaptive (ADS), DBS 770 Ultimate merr kalibrimin unik të amortizatorit dhe akordimin e softuerit duke u fokusuar në kontrollin dhe qetësinë pa kompromentuar cilësinë e udhëtimit. Duke përmirësuar lidhjen me shoferin dhe duke ruajtur karakterin e pagabueshëm të DBS-së, DBS770 Ultimate e çon Super GT-në shembullore të Aston Martin në lartësi edhe më të mëdha.

Ashtu si Aston Martin DBS 770 Ultimate është rafinuar mekanikisht, pamja e tij është përmirësuar për të ofruar një karakteristikë estetike unike pa kompromis të modelit përfundimtar të krijuar për të festuar fundin e një epoke.

Duke qenë një Aston Martin, kjo formë e përmirësuar gjithashtu duhej të kishte një nivel autentik funksioni. Të dyja ofrojnë rritje të qarkullimit të ajrit, duke përmirësuar menaxhimin e nxehtësisë dhe duke dhënë një prani më të madhe vizuale në rrugë.

Mbulesa e motorit përmban një hapje dramatike në formë patkoi dhe ndarësi i ri i përparmë integron dy ndenja të reja ajri. Së bashku ato shërbejnë për të përmirësuar ftohjen dhe pasqyrojnë shenjat e dizajnit të modeleve të mëparshme të motorit DBS dhe V12.

Ndryshimet shtesë të dizajnit të detajeve për DBS 770 Ultimate përfshijnë elementë fibër karboni. Një element i ri i pragut me fibër karboni ul vizualisht profilin anësor drejt rrotës së pasme, duke krijuar një qëndrim të qetë që thekson strukturën muskulore të DBS. Dizajni unik i difuzorit të pasmë ruan ekuilibrin aerodinamik dhe siguron që Aston Martin DBS 770 Ultimate të jetë po aq i pagabueshëm nga pjesa e pasme ashtu edhe nga përpara.

Aston Martin DBS 770 Ultimate gjithashtu përmban një stil të ri dhe unik të rrotave 21 inç. Duke marrë frymëzim nga Aston Martin Valkyrie dhe Victor i mrekullueshëm, ky dizajn i ri me shumë fole 21 inç është i disponueshëm në një përfundim argjendi saten, në ngjyrë të zezë saten ose një ngjyrë të zezë saten opsionale me fije diamanti për t’i dhënë makinës një pamje më të errët, por të sofistikuar.

Gomat Pirelli P Zero me performancë të lartë janë 265/35 R21 përpara dhe 305/30 R21 mbrapa.

Brenda, Aston Martin DBS 770 Ultimate kënaqet me një sërë trajtimesh verbuese të dizajnit të freskët që e veçojnë atë, ndërkohë që ruan mjedisin e kabinës së njohur në çast të DBS-së aktuale. Duke shënuar pozicionin e tij halo, DBS 770 Ultimate vjen me sediljet Sports Plus prej lëkure gjysmë-aniline dhe Alcantara.

DBS 770 Ultimate është i pajisur me një grup unik të pragjeve të dyerve që shfaqin logon e Aston Martin dhe distinktivin DBS 770 Ultimate që e përcakton automjetin si një nga versionet 300 Coupe ose 199 Volante.

Ashtu si me të gjithë Aston Martinët, hapësira për specifikime personale vërtet unike është praktikisht e pakufishme. Një gamë e larmishme opsionesh me porosi Q nga Aston Martin ofrohet në DBS 770 Ultimate, duke përfshirë versionet Q me opsione të ndryshme grafike, rrota me ngjyra të trupit ose grafikë, fibër karboni të lyer, futje zbukurimi dhe një timon me fibër karboni.

Shefi i Teknologjisë i Aston Martin, Roberto Fedeli, tha për DBS 770 Ultimate: “Kur një brez modelesh legjendar i vjen fundi, është e rëndësishme të shënosh rastin me diçka të veçantë. Në rastin e DBS 770 Ultimate, ne nuk kemi kursyer asnjë shpenzim për t’u siguruar që versioni përfundimtar i flamurit tonë aktual të prodhimit është më i miri në çdo mënyrë.

Jo vetëm që është DBS më i shpejtë dhe më i fuqishëm në historinë tonë, falë një pakete gjithëpërfshirëse përmirësimesh në strukturat e transmetimit, trajtimit, pezullimit dhe shasisë; është gjithashtu më e mira për të vozitur.”

Marek Rajhman, Shefi Kreativ i Aston Martin, shton: “DBS ka qenë gjithmonë në krye të linjës së prodhimit të Aston Martin. Dhe tani ne po i shtojmë edhe më shumë DBS 770 Ultimate… më shumë fuqi, më shumë pastërti të performancës dhe gjithçka me më shumë sofistikim, më shumë shije dhe në mënyrën më të menduar.

Diçka kaq e papërpunuar dhe megjithatë aq e bukur sa është pothuajse e frikshme për t’u parë. Nëpërmjet kësaj qasjeje të projektimit ne dolëm me formën – duke filluar me pjesën e përparme të përforcuar – dhe prej andej gjithçka tjetër rrjedh në një ekuilibër të dizajnit me përmirësimet e performancës.”

Prodhimi i Aston Martin DBS 770 Ultimate është planifikuar të fillojë në tremujorin e parë të 2023, me dërgesat e para të planifikuara për tremujorin e tretë të 2023./FrontOnline/

Loja e madhe ka filluar nga 31 Janar dhe vazhdon deri me 2 Shkurt në Petrol Company

Të tjera