Lajme

ASK: Në 10 vjetëshin e fundit në Kosovë janë 104 persona që janë pagëzuar me emrin Flamur

ASK: Në 10 vjetëshin e fundit në Kosovë janë 104 persona që janë pagëzuar me emrin Flamur
09:13 | 28 Nëntor 2022

Por, sa është i përhapur emri Flamur në Kosovë.

Nga Agjencia e Statistikave të Kosovës(ASK), për Front Online kanë dhënë statistika vetëm për 10 vjeteshin e fundit.

“Në 10 vjetshin e fundit në Kosovë, numri i personave me emrin Flamur është 104 persona”, thuhet në përgjigjen e ASK-së.

Kurse, kanë bërë të ditur edhe sa është numri i personave me emrin Vlorë, Valon e Marigona.

“Vlora janë: 52 persona, Valon janë: 79 persona dhe Marigona janë: 139 persona”, kanë thënë nga ASK-ja.

Më 28 Nëntor 1912, Kuvendi Kombëtar i Vlorës shpalli Pavarësinë e Shqipërisë.

28 Nëntori i vitit 1912 shënoi një kthesë historike për popullin shqiptar, pasi që nga njëra anë mori fund sundimi gati pesëshekullor i Perandorisë Osmane, nga ana tjetër u krijuan kushtet e reja politike për të dalë nga prapambetja e madhe dhe për zhvillimin e tij më të shpejtë ekonomik, shoqëror e kulturor.

Shqipëria këtë vit shënon përvjetorin e 110 të pavarësisë./Front Online/

Rrëfimi i Flamur Shalës: Emrin ma vendosi babai, ishte i burgosur politik për flamur e për bashkimin e shqiptarëve

Kush janë parakushtet efektivitetit dhe efiçiencës?

Të tjera