×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Arrestohet në Turqi i dyshuari për atentatin ndaj presidentit të Haitit

  FrontOnline
  16 Nëntor 2021

  Autoritetet turke kanë arrestuar një person të konsideruar si një i dyshuar i rëndësishëm në vrasjen e presidentit të Haitit, Gionel Moiz në korrik, tha mbrëmë vonë ministri i Jashtëm i Haitit, Claude Joseph.

  Moiz, presidenti 53-vjeçar i Haitit, i cili mori detyrën në vitin 2017, u vra në korrik me armë zjarri në banesën e tij private dhe në atë sulm u plagos gruaja e tij. Një grup mercenarësh kolumbianë konsiderohen si të dyshuarit kryesorë, megjithëse askush nuk është akuzuar apo dënuar në lidhje me këtë atentat.

  “Sapo fola në telefon me ministrin turk, mikun tim Mevlut Cavusoglu dhe falënderova Turqinë për arrestimin e Samir Handal, një nga një grup të dyshuarish të rëndësishëm në hetimin për vrasjen e presidentit Moiz”, tha Ministri i Jashtëm Haitian, Claude Joseph.

  Mediat turke raportuan sot se Handal, për të cilin ishte lëshuar një fletarrest i kuq i Interpolit, është arrestuar në tranzit të aeroportit të Stambollit në rrugën nga SHBA-ja në Jordani./FrontOnline/

  Edoni i shokuar teksa Lugati i tregon diçka për Artanin
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni21 Korrik 2024
  Sigurimi i ish-presidentit amerikan Donald Trump ishte ankuar se Shërbimi Sekret nuk po merrte mjaftueshëm burime dhe personel gjatë dy viteve të...
  Bota/Rajoni21 Korrik 2024
  Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme i Shqipërisë, Igli Hasani, është nisur drejt Koresë së Jugut, ku do të zhvillojë një...
  Bota/Rajoni21 Korrik 2024
  Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, ka hedhur ujë të ftohtë mbi planin e mbështetur nga OKB-ja për ribashkimin e Qipros, duke...
  Të tjera
  Lajme21 Korrik 2024
  Liridona Shala, bashkëshortja e Faton Hajrizit i cili u vra nga policia serbe, pas dyshimeve për vrasjen e një efektivi në Serbi,...
  Lajme21 Korrik 2024
  Shefja e diplomacisë kosovare, Donika Gërvalla Schwarz, ka reaguar pasi presidenti amerikan , Joe Biden, ka njoftuar për tërheqjen e tij nga...
  Lajme21 Korrik 2024
  Presidentja e vendit, Vjosa Osmani ka publikuar një video nga vizita e saj Akademinë Ushtarake Mbretërore Sandhurst në Mbretërinë e Bashkuar. Osmani...
  Lajme21 Korrik 2024
  Kryeministri i vendit, Albin Kurti ka bërë të ditur se Universiteti i Prishtinës ka shënuar me ngritjen më të madhe dhe renditjen...
  Lajme21 Korrik 2024
  Artan Hajrizi, vëllai i Faton Hajrizit që u vra nga autoritete serbe ka njoftuar se nuk do të ketë të pame lidhur...
  Lajme21 Korrik 2024
  Presidenti amerikan, Joe Biden, ka njoftuar se është tërhequr nga kandidatura për t'u rizgjedhur në krye të Shteteve të Bashkuara të Amerikës,...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.