×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Arrestohet kreu i sektit fetar për shkak të COVID-19 në Korenë Jugore

  FrontOnline
  01 Gusht 2020

  Koreja e Jugut sot arrestoi udhëheqësin e një sekti fetar të lidhur me shpërthimin e vatrës më të madhe të koronavirusit në këtë vend aziatik.

  Sipas BBC, më shumë se 5000 anëtarë të kishës Shincheonji të Krishtit kishin kontraktuar virusin Sars-CoV-2.

  Bëhet fjalë për 88-vjeçarin Lee Man-hee, udhëheqësi i kishës, 5,000 të infektuarit e së cilës përbëjnë 36 për qind të të gjithë të infektuarve në Korenë e Jugut.

  Autoritetet akuzojnë Lee Man-hee për fshehjen e informacionit për anëtarët e grupit dhe mitingjet nga epidemiologët që përpiqen të krijojnë kontakte.

  Kisha thotë se Lee mban fshehtësinë e anëtarëve të saj, por kurrë nuk i ka mbajtur sekret informacionet.

  Në deklaratë thuhet se Lee ishte e shqetësuar për “numrin e tepërt të kërkesave” për informacionin personal të anëtarëve të kishës, por kurrë nuk u përpoq të ndërpresë hetimin.

  Koreja e Jugut aktualisht ka 14,336 raste të koronavirusit dhe 300 vdekjeve.

  Lee u arrestua herët në mëngjes të shtunën, pas një hetimi. Gjykatësi tha se ka shenja që provat në lidhje me çështjen ishin shkatërruar.

  Lee Man-hee e konsideron veten mishërimin e ardhjes së dytë të Jezu Krishtit dhe e paraqet veten si “pastori i premtuar”.

  Ai themeloi kishën në vitin 1984. Ka 230,000 anëtarë dhe konsiderohet nga shumë njerëz si një sekt.

  Ndjekësit e tij besojnë se Lee do t’i çojë ata me vete në parajsë.

  Artani: Stresi e Andi u gëzuan për ndarjen e Julit, s’duhet t’iu gëzohesh fatkeqësive të të tjerëve (VIDEO)
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni05 Dhjetor 2023
  I dyshuari i pestë për vrasjen e dyfishtë në Maqedoni, Ljupço Palevski, është arrestuar nga policia e Turqisë, përcjell Telegrafi Maqedoni. Informacionet...
  Bota/Rajoni05 Dhjetor 2023
  Kryetarja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen është shpallur gruaja më e fuqishme në botë për të dytin vit radhazi. Politikanja...
  Bota/Rajoni05 Dhjetor 2023
  Izraeli ende nuk e ka shkatërruar Hamasin, edhe pse është zotuar për këtë. Të paktën 5 mijë militantë të Hamasit janë vrarë,...
  Të tjera
  Lajme05 Dhjetor 2023
  Presidentja Vjosa Osmani ka takuar Mbretin dhe Mbretreshën e Lesotos në Dubai në kuadër të Konferencës së Kombeve të Bashkuara për Ndryshimet...
  Lajme05 Dhjetor 2023
  Zëvendëskryeministrja dhe ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla Schwarz ka pritur në takim delegacionin nga Asambleja Parlamentare e Këshillit...
  Lajme05 Dhjetor 2023
  Me 29 nentor ishte paraparë që të përfundonte konkursi për kryeshef ekzekutivë të ndërrmarjes “Trepca”, por i njëjti nga menaxhmenti është shtyer...
  Lajme05 Dhjetor 2023
  Komandanti i KFOR-it, Ozkan Utulas, tha se trupat e NATO-s kanë marrë masa të nevojshme për t’iu përgjigjur çdo lloje dhune të...
  Lajme05 Dhjetor 2023
  Ministrja e Jashtme gjermane, Annalena Baerbock, dhe homologia e saj sllovene, Tanja Fajon, duan të promovojnë integrimin e shpejtë të Ballkanit Perëndimor...
  Lajme05 Dhjetor 2023
  Kryetari i Komunës së Preshevës, Shqiprim Arifi, ka kërkuar dorëheqjen e ministres së Arsimit Arbërie Nagavci për shkak të rezultatit të dobët...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.