×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Arrestohet autori i tragjedisë në SHBA, sapo kishte dal nga burgu

  FrontOnline
  22 Nëntor 2021

  Të paktën 5 persona u vranë e më shumë se 40 të tjerë mbetën të plagosur pasi një automjet u përplas me shpejtësi të lartë, me turmën që merrte pjesë në një paradë festive në qytezën e Waukesha, në Uiskonsin. Video të xhiruara në momentin e ngjarjes tregojnë një automjet të tipit SUV, i cili hyn përmes paradës së Krishtlindjeve, rreth orës 16 e 40 me orën lokale. Autoritet thanë se mes viktimave ka edhe fëmijë.

  “Automjeti goditi dhjetëra persona. Disa prej tyre, ishin fëmijë dhe ka gjithashtu 5 viktima”, tha shefi i Policisë Daniel Thompson.

  Një person u arrestua nga policia, i dyshuar si drejtues i automjetit. Sipas mediave, bëhet fjalë për 39-vjeçarin Darrell Edëard Brooks Jr, qytetar afro-amerikan, autor i një sërë krimeve të mëparshme që sapo kishte dalë nga burgu.

  Një zyrtar i cituar nga BBC thotë se për momentin, nuk ka prova që të sugjerojnë se bëhet fjalë për një akt terrorist. Automjeti i kuq, sipas disa dëshmitarëve, rriti shpejtësinë pas një bande shkollore duke shkaktuar skena paniku, me njerëz që bërtisnin dhe vraponin, raporton a2news.

  “Fillimisht, nuk po kuptonim se çfarë po ndodhte. Pashë njerëz që vraponin dhe dëgjuam ulërima. Pasi u afrova pashë se shumë persona ishin shtrirë përdhe. Ndalova së xhiruari pasi ishte shumë e dhimbshme të shihje njerëz të përgjakur që bërtisnin nga tmerri”, tha një banor.

  Parada e Krishtlindjeve në këtë qytet mbahet që prej 59 vitesh, gjithmonë të dielën para Ditës së Falënderimeve dhe organizohet nga Dhoma e Tregtisë së qytetit.

  KEDS njofton se këto vende do të mbesin pa rrymë
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni21 Korrik 2024
  Sigurimi i ish-presidentit amerikan Donald Trump ishte ankuar se Shërbimi Sekret nuk po merrte mjaftueshëm burime dhe personel gjatë dy viteve të...
  Bota/Rajoni21 Korrik 2024
  Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme i Shqipërisë, Igli Hasani, është nisur drejt Koresë së Jugut, ku do të zhvillojë një...
  Bota/Rajoni21 Korrik 2024
  Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, ka hedhur ujë të ftohtë mbi planin e mbështetur nga OKB-ja për ribashkimin e Qipros, duke...
  Të tjera
  Lajme21 Korrik 2024
  Liridona Shala, bashkëshortja e Faton Hajrizit i cili u vra nga policia serbe, pas dyshimeve për vrasjen e një efektivi në Serbi,...
  Lajme21 Korrik 2024
  Shefja e diplomacisë kosovare, Donika Gërvalla Schwarz, ka reaguar pasi presidenti amerikan , Joe Biden, ka njoftuar për tërheqjen e tij nga...
  Lajme21 Korrik 2024
  Presidentja e vendit, Vjosa Osmani ka publikuar një video nga vizita e saj Akademinë Ushtarake Mbretërore Sandhurst në Mbretërinë e Bashkuar. Osmani...
  Lajme21 Korrik 2024
  Kryeministri i vendit, Albin Kurti ka bërë të ditur se Universiteti i Prishtinës ka shënuar me ngritjen më të madhe dhe renditjen...
  Lajme21 Korrik 2024
  Artan Hajrizi, vëllai i Faton Hajrizit që u vra nga autoritete serbe ka njoftuar se nuk do të ketë të pame lidhur...
  Lajme21 Korrik 2024
  Presidenti amerikan, Joe Biden, ka njoftuar se është tërhequr nga kandidatura për t'u rizgjedhur në krye të Shteteve të Bashkuara të Amerikës,...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.