Bota/Rajoni

Arrestohet 39-vjeçarja, mashtroi numrin dy të Vatikanit dhe i zhvati 500 mijë euro

Arrestohet 39-vjeçarja, mashtroi numrin dy të Vatikanit dhe i zhvati 500 mijë euro
08:56 | 14 Tetor 2020

Policia në Milano thotë se ka arrestuar një grua italiane 39-vjeçare, e cila ka punuar për Kardinalin Angelo Becciu, një zyrtar i lartë i Vatikanit i cili u ul në detyrë muajin e kaluar për shkak të pretendimeve të përvetësimit.

Cecilia Marogna thotë se ajo ishte paguar 500,000 euro nga Kardinali Becciu.

Marogna u arrestua pasi ishte lëshuar një urdhër i Interpolit me kërkesë të Selisë së Shenjtë, sipas raporteve.

Si Marogna ashtu edhe Kardinali Becciu kanë mohuar çdo akuzë.

Në intervistat me mediat italiane ditët e fundit, Marogna konfirmoi se ajo ishte paguar 500,000 euro nga Kardinali Becciu përmes një kompanie që ajo operonte në Slloveni.

Ajo tha se mori paratë për të siguruar “diplomaci paralele” për të ndihmuar misionarët në zonat e konfliktit.

Një burim i lartë i Vatikanit i tha agjencisë së lajmeve Reuters se Marogna dyshohej për “përvetësim dhe përvetësim të rëndë në bashkëpunim me të tjerët”.

Kardinali pretendohet se autorizoi pagesat për Marogna ndërsa shërbente si numri dy në Sekretariatin e Shtetit të Vatikanit, i cili administron donacionet e Kishës.

“Unë nuk vodha një euro të vetme,” i tha Marogna gazetës Domani.

Ajo gjithashtu ka mohuar akuzat se është dashnorja e kardinalit, duke i thënë gazetës Corriere della Sera se ajo ishte një ” eksperte e sherbimit sekret dhe analiste politike” me “një rrjet marrëdhëniesh në Afrikë dhe Lindjen e Mesme” për të mbrojtur përfaqësuesit e Vatikanit jashtë vendit.

Kardinali Becciu, 72 vjeç dha dorëheqjen papritur muajin e kaluar, duke zbuluar se ai u tha se e bëri këtë nga Papa Françesku.

Kardinali ishte i përfshirë në një marrëveshje të diskutueshme për të investuar në një ndërtesë luksoze në Londër me fonde të Kishës, e cila ka qenë objekt i një hetimi financiar.

Becciu ka mohuar çdo akuzë dhe ka mbrojtur marrëveshjen për pronën në Londër.

Dorëheqjet në këtë nivel të Vatikanit janë jashtëzakonisht të rralla.

Petrol Company sërish troket në dyert e Shtëpisë së Pleqve për Ramazan

Të tjera