Gjuha:
×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Arrestohen më shumë se 900 persona për shkeljen e masave të Haxhit

  FrontOnline
  3 vite më parë

  Tashmë disa ditë po vazhdon të kryhen ritualet fetare të haxhitë në Meka të Arabisë Saudite.

  Mbi 930 njerëz janë arrestuar pas përpjekjeve për të hyrë në vendet e shenjta gjatë Haxhit, raporton saudi gazette.

  E gjithë kjo pasi kishin kundërshtuar rregullat e vendosur nga qeveria për parandalimin e përhapjes së coronavirusit.

  Pandemia nuk ka lejuar asnjë vizitor të huaj që të jetë i pranishëm në organizmin më të madh fetar që mbahet çdo vit në vendin e shenjtë.

  Vetëm 1000 besimtarë që jetojnë në Arabinë Saudite u lejuan të kryejnë ritualet fetare në vendet e shenjta dhe disa prej tyre do të kufizohen me kusht respektimin e distancës fizike.

  Haxhi është një prej pesë shtyllave të Islamit dhe detyrë që duhet ta kryejë të paktën një herë në jetë çdo mysliman që ka mundësi dhe plotëson kushtet shëndetësore.

  Prince Espresso miku më i mirë i yjeve të Sunny Hill Festival
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni31 Mars 2023
  “Kemi qenë shtete të vetmet që nuk kishim kufij. Ndërsa tani jemi të vetmit që kemi kufij”. Këtë e tha sot kryeministri...
  Bota/Rajoni31 Mars 2023
  Policia e Shtetit në Shqipëri e ka arrestuar një kosovar në Pikën Kufitare në Morinë. Personi i arrestuar ishte në kërkim ndërkombëtar...
  Bota/Rajoni31 Mars 2023
  Disa persona të paidentifikuar kanë sulmuar me armë zjarri ditën e sotme zyrat e “İYİ Parti” në Stamboll. Një nga plumbat ka...
  Të tjera
  Lajme31 Mars 2023
  Ditën e djeshme, zëvendëskryeministri i parë për Integrim Evropian, Zhvillim dhe Dialog i Republikës së Kosovës, Besnik Bislimi, priti në takim delegacionin...
  Bota/Rajoni31 Mars 2023
  Disa persona të paidentifikuar kanë sulmuar me armë zjarri ditën e sotme zyrat e “İYİ Parti” në Stamboll. Një nga plumbat ka...
  Bota/Rajoni31 Mars 2023
  Një tërmet me magnitudë 4.6 ballë ka tronditur mëngjesin e kësaj të premteje Turqinë. Mediat vendase bëjnë me dije se thellësia e...
  Lajme31 Mars 2023
  Marrëveshja ndërmjet Beogradit dhe Prishtinës e datës 23 nëntor 2022 nuk ka një afat të caktuar apo datë skadence, tha zëdhënësi ipër...
  Lajme31 Mars 2023
  Të hënën në Gjykatën Speciale do të fillojë gjyqi ndaj krerëv të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Hashim Thaçi, Kadri Veseli, Rexhep Selimi...
  Vip31 Mars 2023
  Fituesi i “Big Brother Canada”, Kevin Jacobs, është tejet aktiv në rrjete sociale, pasi fitoi një numër të madh ndjekësish në ‘Instagram’,...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.