Gjuha:
×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Armenët djegin shtëpitë e tyre, që do t’i kalojnë Azerbajxhanit

  FrontOnline
  2 vite më parë

  Mijëra armenë janë larguar nga zonat përreth Nagorno-Karabakut, të cilat do t’i jepen Azerbajxhanit në bazë të marrëveshjes së armëpushimit të nënshkruar ditët e fundit.

  BBC raporton se shumë prej banorëve para se të shpërngulen kanë djegur shtëpitë e tyre në shenjë revolte.

  “Në rajonin e Kalbajar familjet e etnisë armene po djegin dhe shkatërrojnë shtëpitë e tyre në mënyrë që azerbajxhanasit të mos mund të lëvizin atje”.

  Kujtojmë se Azerbajxhani dhe Armenia kanë arritur një marrëveshje paqeje nën ndërmjetësimin e Rusisë. Sipas marrëveshjes me 9 pika, dy vendet do të qëndronin në pozicionet që kontrollonin.

  Megjithatë, vendimi për armëpushim, nuk u prit mirë në Armeni, ku një turmë demonstruesish morën kontrollin e Parlamentit dhe sulmuan kryetarin e Parlamentit, Ararat Mirzoyan.

  Vedat Bajrami banori më i ri në Big Brother VIP Kosova
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni31 Mars 2023
  Së paku pesë automjete dhe disa dhjetëra forca speciale, me automatikë dhe parzmore, ndodhen para qendrës tregtare “Skopljanka” në lagjen “Aerodrom Skoplje”,...
  Bota/Rajoni31 Mars 2023
  Ukraina nuk do t'i falë kurrë ushtarët rusë përgjegjës për krimet në Bucha, tha Volodymyr Zelensky gjatë përkujtimit të përvjetorit të rimarrjes...
  Bota/Rajoni31 Mars 2023
  Kryeministri hungarez Viktor Orbán tha sot se liderët evropianë janë afër fillimit të shqyrtimit të mundësisë së "anëtarëve të Bashkimit Evropian të...
  Të tjera
  Vip31 Mars 2023
  Këtë vit ka qenë pothuajse e pamundur mospërfshirja e personazheve të njohura në historitë e krijuara brenda Big Brother Vip. Politikanë, gazetarë,...
  Lajme31 Mars 2023
  Kryeministri i Kosovës Aljbin Kurti ka mbështetur Milo Gjukanoviqin para raundit të dytë të zgjedhjeve presidenciale në Mal të Zi. Kurti ka...
  Lajme31 Mars 2023
  Kuvendi i Kosovës do të bashkëpunojë me Ambasadën Zvicerane në Kosovë, e cila me anë të një projekti do t’i ndihmojë deputetët...
  Lajme31 Mars 2023
  Misioni i NATO-s në Kosovë, KFOR, ka thënë se është i gatshëm për t’u përballur me çdo lloj skenari gjatë zgjedhjeve lokale...
  Bota/Rajoni31 Mars 2023
  Ukraina nuk do t'i falë kurrë ushtarët rusë përgjegjës për krimet në Bucha, tha Volodymyr Zelensky gjatë përkujtimit të përvjetorit të rimarrjes...
  Kronika31 Mars 2023
  Në Ferizaj është arrestuar një burrë pasi dyshohet se ka shkuar në vendin e punës të një gruaje dhe ia ka marrë...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.