Gjuha:
×
 • Lajme
 • Front TV
 • Front TV

  Arben Gashi i reagon Vjosa Osmanit pas përplasjes me Kujtim Shalën

  FrontOnline
  23 Korrik 2020

  Në përplasjen mes Vjosa Osmanit dhe Kujtim Shalës është përfshirë edhe shefi i deputetëve të LDK’së, Arben Gashi.

  Gashi ka thënë se Osmani si kryetare e Kuvendit duhet ta drejtojë seancën vetëm në bazë të rregullores dhe se s’mund ta tejkalojë në asnjë formë atë.

  Deputeti Gashi ka thënë se kryetarja e Kuvendit s’mund t’iu ndërhyjë ministrave në fjalime dhe s’mund të jap qëndrime personale.

  “Kryesuesi i seancës duhet të drejtor seancë në bazë të rregullores. Dhe s’mund ta drejtojë në bazë të mendimeve dhe qëndrimeve personale. Krejt çka po kërkohet që të mos shkohet tutje dhe të mos komentohet. Ajo ka të drejtë të shprehet, por nuk mund të komentojë dhe t’i ndërhyjë në fjalë ministrave. Kemi një rregullore dhe s’mund të tejkalohet nga askush. Askush nuk mund të interpretoj përtej normës”, ka thënë Gashi.

  Gashit i është kundërpërgjigjur Vjosa Osmani, duke thënë se s’ka asnjë pikë në rregullore që ia ndalon asaj si kryetare e Kuvendit që ta marrë fjalën edhe si deputete.

  “Kjo nuk ishte për procedurë por për fjalimin tim. E para nuk ka asnjë pikë në rregullore të Kuvendit që kryetare së Kuvendit ia ndalon kryetare së Kuvendit ta marrë fjalën edhe si deputete. Unë e shfrytëzova të drejtën time, që të jap koment për ministren. Kaq, dhe besoj isha e qartë. S’mund ta marrë fjalën askush pas meje, dhe mund të ankoheni diku tjetër nëse doni”, ka thënë Osmani.

  Nxehet debati mes Vjosa Osmanit dhe Kujtim Shalës, “S’ke të drejtë”, “Unë jam sherifi këtu”

  https://www.facebook.com/FrontOnlineMedia/videos/300669577651396/?__tn__=%2CdkC-R&eid=ARCqlF7wbuZGN4ttF8IH4rOhiXqFMqVsqN6nmp20N7jOiHKOgzcSn5TIIkjissMqRozA5y3-zsiPKHqC&hc_ref=ARRzvygYK2Wv-NfutM91dSA8Z7mA4o3ychM_881yH7jvxBj_Hmob8DVYywbD4wjRvpY

  Ambasadorja e parë e Izraelit në Kosovë, e impresionuar me punën në Comodita
  Nga Rubrika
  Lajme28 Maj 2023
  Raportuesja për Kosovën në Parlamentin Evropian, Viola Von Cramon, ka replikuar me deputetin e VV-së, Dimal Basha në rrjetin social Tëitter për...
  Lajme28 Maj 2023
  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka uruar presidentin turk, Recep Taip Erdogan për fitoren në balotazhin e zgjedhjeve presidenciale në Turqi. Kurti...
  Lajme28 Maj 2023
  Fitorja e Rexhep Taip Erdogan në raundin e dytë të zgjedhjeve presidenciale në Turqi ka bërë që të ketë festë në qytetin...
  Të tjera
  Lajme28 Maj 2023
  Shtetet e Bashkuara të Amerikës e kanë përsëritur qëndrimin e QUINT-it të datës 26 maj rreth situtatës së krijuar në tri komunat...
  Lajme28 Maj 2023
  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka treguar se çfarë ka biseduar me eurodeputeten, Viola von Cramon, pasi kjo e fundit e ka...
  Bota/Rajoni28 Maj 2023
  Rivali i Rexhep Tajip Erdogan, Kemal Kilicdaroglu, ka mbajtur një fjalim, duke thënë se zgjedhjet nuk kanë qenë fer. Kilicdaroglu është shprehur...
  Bota/Rajoni28 Maj 2023
  Presidenti i Shqipërisë Bajram Begaj ka uruar homologun e tij, Recep Tayip Erdogan për zgjedhjen e tij si president i Turqisë për...
  Lajme28 Maj 2023
  Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Dimal Basha, i ka reaguar eurodeputetes, Viola von Cramon, pasi kjo e fundit në Zveçan iu tha forcave...
  Sport28 Maj 2023
  Në Allianz Stadium zhvillohet ndeshja e javës së 37-të në Serie A ndërmjet Juventusit dhe Milanit. Zonja e Vjetër pozicionohet në vend...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.