×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Arabia Saudite do të rihapë xhamitë e Mekës

  FrontOnline
  20 Qershor 2020

  Arabia Saudite planifikon të rihapë xhamitë që nga e diela në Mekë, qyteti më i shenjtë në Islam, pasi ato u mbyllën për tre muaj për shkak të pandemisë së coronavirusit, njoftoi televizioni shtetëror.

  Sipas Al Jazeera, përcjell Telegrafi, Mbretëria ka ndërmarrë masa kufizuese kundër virusit, veçanërisht në Mekë, por numri i rasteve të reja të coronavirusit është rritur ndjeshëm ditët e fundit.

  “Xhamitë në qytetin e shenjtë do të fillojnë të rihapin dyert e tyre për besimtarët të dielën pas tre muajve të mbylljes për shkak të pandemisë së coronavirusut”, njoftoi kanali shtetëror Al-Ekhbariya, duke cituar një vendim të ministrisë së çështjeve islame.

  Kanali raportoi rreth 1.500 vende të shenjta që po përgatiten për të mirëpritur vizitorët, duke treguar pamjet e punëtorëve që dezinfektojnë dyshemetë dhe tepihët.

  Vendimi vjen pak javë para Haxhit, pelegrinazhit vjetor të myslimanëve në Mekë.

  Ndërsa Haxhi është caktuar të mbahet në fund të korrikut, autoritetet ende nuk kanë njoftuar nëse do të vazhdohet me mbajtjen e tij ose do të anulohet.

  Jashtë Mekës, xhamitë gjetkë në vend u rihapën në fund të majit, por me rregulla të rrepta që imponojnë distancimin shoqëror dhe masa të tjera.

  Shteti më i goditur nga Gjiri, Arabia Saudite ka raportuar mbi 150,000 raste të të prekurve me virus, përfshirë afro 1,200 vdekje.

  Banori/banorja i/e dhjetë: Jeta të ofron njerëz të këqij, por unë ua gjej vendin
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni03 Dhjetor 2023
  Një aksident i rëndë ka ndodhur fshatin ne Zues të Shkodrës, ku një makinë është përplasur me shtyllën elektrike duke lënë të...
  Bota/Rajoni03 Dhjetor 2023
  Një grua shtatzënë ka vdekur, katër persona janë lënduar dhe nëntë janë të zhdukur pas një tërmet të fuqishëm që goditi Filipinet....
  Bota/Rajoni03 Dhjetor 2023
  Është therur me thikë një person në zonën e quajtur “Kodra e Priftit” në Tiranë. Bëhet e ditur se personi i therur...
  Të tjera
  Sport03 Dhjetor 2023
  Liverpooli dhe Fulham kanë zhvilluar një ndeshje të bukur, të cilën vendasit e fituan në fund me rezultat 4-3. Pjesa e parë...
  Bota/Rajoni03 Dhjetor 2023
  Katër persona, përfshirë dy fëmijë, janë vrarë, dhe tre të tjerë janë plagosur, pas një sulmi me thikë në Kuins të Nju...
  Kronika03 Dhjetor 2023
  Policia ka pranuar një informatë se në një pompë derivatesh nga dy persona rë dyshuar po kryhet shit-blerje e substancave narkotike. Ata...
  Lajme03 Dhjetor 2023
  Gjykata Themelore në Prishtinë sot ka caktuar masën e paraburgimit për një muaj ndaj Naim Murselit, Granit Plavës dhe Kushtrim Kokallës lidhur...
  Lajme03 Dhjetor 2023
  Familja e Liridona Ademajt, nëpërmjet një postimi në Facebook ka njoftuar se tashmë është marr vendimi që e ndjera të rivarroset në...
  Lajme03 Dhjetor 2023
  Osmani takon Von Der Leyen, diskutohet për afrimin e Kosovës me BE-në Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka takuar presidenten e Komisionit...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.