Gjuha:
×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Aprovohet ligji, nga viti 2035 veturat e reja që do të shiten brenda BE-së do të kenë zero emetim

  FrontOnline
  29 Mars 2023

  Shtetet e Bashkimit Evropian kanë aprovuar ligjin që do të sigurojë që gjitha veturat që shiten nga viti 2035 të kenë zero emetim, raporton BBC.

  Polonia votoi kundër ligjit, ndërsa Italia, Bullgaria e Rumania abstenuan.

  Marrëveshja është shtyrë për disa javë pasi Gjermania bëri thirrje që nga ky ligj të përjashtohen veturat që funksionojnë me e-karburant.

  E-karburantet argumentohen se janë karbon neutral, sepse ato përdorin emetimet e dyoksidit të karbonit për të balancuar lirimin e dyoksidit të karbonit kur karburanti digjet në një motor.

  Ligji i ri e bën të pamundur që nga viti 2035 në BE të shiten makina me motor me djegie të brendshme.

  Megjithatë, përjashtimi i fituar nga Gjermania do të ndihmojë tash ata me automjete tradicionale – edhe pse e-karburantët nuk janë prodhuar ende në shkallë të lartë.

  BE-ja do të tregojë tash se si shitja e veturave vetëm me e-karburant mund të vazhdojë.

  Makinat e pasagjerëve dhe furgonët janë përgjegjës për 12 për qind përkatësisht 2.5 për qind të gjitha emetimeve të dyoksidit të karbonit në BE, gazi kryesor serrë, sipas Komisionit Evropian.

  Ligji i ri i BE-së do të kërkojë që të gjitha makinat e reja të shitura të kenë zero emetime të dyoksidit të karbonit nga viti 2035 dhe 55 për qind më pak emetime të dyoksidit të karbonit nga viti 2030, krahasuar me nivelet e vitit 2021.

  Njoftimet nga KEDS për punimet në rrjet
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni31 Maj 2023
  Pesë persona kanë mbetur të lënduar në aksidentin afër Grupçinit në Tetovë, thonë për “Makfax” nga MPB. Nga informacionet e para mësohet...
  Bota/Rajoni31 Maj 2023
  Një deputet ukrainas ka treguar se si politikanët u strehuan menjëherë nën tokë gjatë një sulmi rus në Kiev në orët e...
  Bota/Rajoni31 Maj 2023
  Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Bashkimi Evropian po e hartojnë një kod vullnetar të sjelljes për inteligjencën artificiale, tha të mërkurën...
  Të tjera
  Lajme31 Maj 2023
  Tensionet në Veri të Kosovës kanë nxitur reagime të shumta të ndërkombëtarëve por edhe në rajon. Së fundmi ka reaguar dhe ish...
  Lajme31 Maj 2023
  Presidentja e vendit, Vjosa Osmani, në rrjetin social "Facebook",  ka shpërndarë disa fotografi nga takimi me liderët  e shteteve anëtare të Komunitetit...
  Lajme31 Maj 2023
  Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka thënë për rrjetin amerikan CNN, se, pala serbe i ka zbatuar të gjitha obligimet ndërkombëtare që...
  Lajme31 Maj 2023
  Rreth 100 serbë janë mbledhur në mbrëmjen e së mërkurës në Zveçan, në afërsi të ndërtesës komunale, ku është duke u protestuar...
  Bota/Rajoni31 Maj 2023
  Pesë persona kanë mbetur të lënduar në aksidentin afër Grupçinit në Tetovë, thonë për “Makfax” nga MPB. Nga informacionet e para mësohet...
  Lajme31 Maj 2023
  Komandanti i KFOR-it, Angelo Michelle Ristuccia, ka deklaruar se po të mos ndërhynte KFOR’i në veri, “tani do të ishim duke mbajtur...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.