Lajme

“Apple Maps” e shfaq Kosovën si pjesë të Serbisë, niset peticion për ta ndryshuar

“Apple Maps” e shfaq Kosovën si pjesë të Serbisë, niset peticion për ta ndryshuar
14:19 | 18 Korrik 2020

Një peticion i nisur të premten po kërkon që Apple Maps të tregojë një kufi ndërkombëtar midis Kosovës dhe Serbisë.

Vija kufitare që ndan të dy vendet në Apple Maps është vizualisht e ndryshme nga ato të përdorura për të ndarë vendet e tjera, duke e treguar Kosovën si pjesë të Serbisë, njofton Klan Kosova.

 

Peticioni me titull “Vendoseni Kosovën në Apple Maps” ka marrë rreth 11,000 nënshkrime në një ditë që kur është postuar në internet.

 

“Është shumë shqetësuese që Kosova nuk shfaqet në Apple Maps. Ju vështirë se mund t’i shihni kufijtë e saj dhe gjëja më e keqe është se tregohet si pjesë e Serbisë. Kjo duhet të ndryshojë sa më shpejt që është e mundur sepse Kosova është një vend i pavarur që nga viti 2008 ”, thuhet në të.

 

 

Black Friday –  Eja dhe ndaj emocionet e zbritjes ekstreme në Comodita Home

Të tjera