Sport

“Apple” hyn fuqishëm në garë për blerjen e Man Unitedit për 5.8 miliardë funte

“Apple” hyn fuqishëm në garë për blerjen e Man Unitedit për 5.8 miliardë funte
14:59 | 24 Nëntor 2022

Gjiganti amerikan i teknologjisë, “Apple” i është bashkuar garës për ta blerë Manchester Unitedin, sipas mediave të huaja, përcjell FrontOnline.

Drejtuesit e klubit nga Mançesteri kanë konfirmuar se kanë vënë klubin në shitje më herët këtë javë.

“Daily Star” bën me dije se edhe kompania e madhe “Apple” ka shprehur interesim për blerjen e Man Unitedit, që vlerësohet me një shumë prej 5.8 miliardë funtesh.

Apple CEO Tim Cook is the latest high-profile suitor to be interested in buying Manchester United, according to reports

Kompania me bazë në Kalifornia nuk ka pasur ndonjë klub sportiv në dorë më parë, derisa mundësitë komerciale nga Man Unitedi kanë bërë që “Apple” të hyjë fuqishëm në garë.

Çdo blerje e mundshme me këtë shumë do ta bënte Manchester Unitedin klubin më të shtrenjtë në histori duke e kaluar vlerën prej 4.25 miliardë funtesh, me të cilën amerikani Todd Boehly e bleu Chelsean këtë vit.

Por, ka edhe “probleme” tjera. Kjo pasi klubi duhet të mendojë për ri-ndërtimin e stadiumit që mund të kushtojë rreth 1.5 miliardë dollarësh.

A top priority for United's new owner will be to upgrade their famous ground, Old Trafford

Manchester Unitedi e ka në shfrytëzim “Old Trafford”-in që prej vitit 1910, i cili u rinovua mes viteve 2005 dhe 2006 duke iu shtuar mbi tetë mijë ulëse./FrontOnline/

Me rastin e Black Friday, 28 Nëntorit dhe 32 vjetorin e kompanisë, Petrol Company me çmime marramendëse në derivate dhe…

Të tjera