×
 • Bota/Rajoni
 • Auto
 • Auto

  Aplikacioni gjerman për mbrojtje nga coronavirusi shkarkohet 6.5 milionë herë për 24 orë

  FrontOnline
  17 Qershor 2020

  Aplikacioni gjerman për telefona të mençur, i cili është lansuar për ta parandaluar përhapjen e koronavirusit, është shkarkuar 6.5 milionë herë vetëm gjatë 24 orëve të para të lansimit.

  Christina Klein tha se kjo shifër është dëshmi e punës së shkëlqyeshme që ekipet nga SAP-i dhe kompania “Deutsche Telekom” kanë bërë për përgatitjen e aplikacionit të quajtur Corona-Warn-App për vetëm gjashtë javë.

  Dje, qeveria gjermane u bëri thirrje qytetarëve për ta shkarkuar aplikacionin e ri, duke këmbëngulur se ai është mjeti më i sofistikuar për luftimin e pandemisë, shkruan “The Guardian”.

  Ky aplikacion ishte përballur me vështirësi për shkak të mosmarrëveshjeve për privatësinë e të dhënave dhe funksionalitetit, por tash po vlerësohet se është lansuar në kohën e duhur, kur po lehtësohen masat kufizuese.

  Ndryshe, Gjermania është në mesin e vendeve me më së shumti persona të infektuar me Covid-19 në Evropë, por ka shënuar shumë më pak të vdekur se Britania e Madhe, Italia, Spanja dhe Franca.

  KEDS njofton se këto vende do mbesin pa energji elektrike
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni22 Shtator 2023
  Ish-presidenti italian, Giorgio Napolitano, dikur komunist që ndihmoi vendin të përballet me krizën e borxhit në vitin 2011, vdiq të premten në...
  Bota/Rajoni22 Shtator 2023
  Lezha dje u cilësua si kryeqyteti i aksidenteve, megjithatë duket se jo të gjithë përplasjet ishin ngjarje aksidentale. Aksidenti i ndodhur në hyrje...
  Bota/Rajoni22 Shtator 2023
  Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, falënderoi Kanadanë për mbështetjen e saj ndaj Ukrainës gjatë një takimi me kryeministrin kanadez, Justin Trudeau, të premten...
  Të tjera
  Bota/Rajoni22 Shtator 2023
  Ish-presidenti italian, Giorgio Napolitano, dikur komunist që ndihmoi vendin të përballet me krizën e borxhit në vitin 2011, vdiq të premten në...
  Lajme22 Shtator 2023
  Deputeti i LDK-së, Driton Selmanaj ka thënë se aktualisht Kosova ndodhet në udhëkryq. Sipas tij, në njërën anë janë pozicionuar presidenti amerikan...
  Lajme22 Shtator 2023
  Deputetja e LDK-së, Hikmete Bajrami ka thënë se Qeveria Kurti ka ardhur në pushtet me premtime boshe dhe që për këto tri...
  Bota/Rajoni22 Shtator 2023
  Lezha dje u cilësua si kryeqyteti i aksidenteve, megjithatë duket se jo të gjithë përplasjet ishin ngjarje aksidentale. Aksidenti i ndodhur në hyrje...
  Bota/Rajoni22 Shtator 2023
  Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, falënderoi Kanadanë për mbështetjen e saj ndaj Ukrainës gjatë një takimi me kryeministrin kanadez, Justin Trudeau, të premten...
  Lajme22 Shtator 2023
  Emisari i SHBA-së për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, është pyetur për masat e mundshme apo pasojat nga SHBA-ja për ta mbajtur kryeministrin...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.