×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Anija greke me naftë përplaset me një barkë turke të peshkimit, vdesin katër persona

  FrontOnline
  11 Nëntor 2020

  Së paku katër persona kanë vdekur pasi një anije greke me naftë u përplas me një barkë turke të peshkimit të mërkurën në ujërat e Detit Mesdhe.

  Zyra e guvernatorit në provincën jugore turke, Adana, tha se deri më tani janë nxjerrë trupat e katër prej pesë personave që ndodheshin në barkën e peshkimit, shkruan Anadolu.

  Aksidenti ndodhi 15 milje detare larg distriktit Karatas të Adanas në orën 5 e 50 minuta të mëngjesit sipas kohës lokale, njoftoi më herët roja bregdetare turke, duke shtuar se kanë nisur përpjekjet për gjetjen e trupave të personave të zhdukur.
  Zëvendësdrejtori i Korporatës së Peshkatarëve në Mersin, Ramazan Kaya, i tha agjencisë Anadolu se barka turke ishte nisur nga Mersini për peshkim, transmeton Gazeta Express.

  Ai shtoi se në mesin e personave që ndodheshin në barkë ishin kapiteni Metin Buten, peshkatarët Fevzi Yardimci, Recep Yildiz dhe Volkan Vural si dhe një shtetas sirian, i quajtur Muhammad Layla.

  “Pas aksidentit, barka u përmbys për shkak të presionit të ajrit. Morëm vesh që anija greke dhe ekipet e rojes bregdetare greke ishin të parat që reaguan në këtë rast”, tha Kaya, duke shprehur dhimbje për vdekjet.

  Juliana: E kuptoj që e kam lëndu djalin dhe e marr mbi supet e mia këtë (VIDEO)
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  Dronët ukrainas kanë goditur një sistem të mbrojtjes ajrore S-400 Triumph pranë qytetit rus të Belgorodit. Mediet ukrainase raportojnë se sulmi është...
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  60-vjeçari i arrestuar javën e kaluar për vrasjen e reperit Tupac Shakur doli për herë të parë në gjykatë të mërkurën në...
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  Një varkë prej druri e mbushur me 280 njerëz që mbërriti në ishullin Kanarie të El Hierro mendohet të jetë anija më...
  Të tjera
  Lajme04 Tetor 2023
  Ministrja e Jashtme gjermane Annalena Baerbock nesër do të vizitojë Shqipërinë ku do të takohet edhe me ministrat e jashtëm të Kosovës...
  Lajme04 Tetor 2023
  Policia dhe Dogana e Kosovës kanë parandaluar kontrabandimin me mallra. Në rrugën malore të fshatit Malinë të Maqedonisë së Veriut që lidhet...
  Sport04 Tetor 2023
  Trepça ka fituar ndaj Tindastollit në kualifikimet për FIBA Europe Cup. Mitrovicasit fituan me rezultat 69:77. Mikaile Tmusic me 22 pikë dhe...
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky deklaroi se Ukraina do të bëjë gjithçka për të ruajtur mbështetjen e Shteteve të Bashkuara dhe Evropës në...
  Vip04 Tetor 2023
  Aktorja Julia Ormond e ka paditur producentin Harvey Weinstein për sulm seksual. Në padinë e ngritur të mërkurën dhe të siguruar nga...
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  Senati amerikan ka miratuar emërimin e James O’Brien si Ndihmës-Sekretar i Shtetit për Çështje Evropiane dhe Euroaziatike. O’Brien ka fituar besimin e 67...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.