×
 • Sport
 • Sport

  Anglia në finale për herë të dytë rresht me ëndrrën “për ta kthyer futbollin në shtëpi”

  FrontOnline
  10 Korrik 2024

  Anglia ka arritur në finale të Evropianit për herë të dytë rresht duke mposhtur Holandën dhe është shumë afër që të realizojë ëndrrën angleze “për ta kthyer futbollin në shtëpi”, shkruan Reporteri.net.

  Ndeshja e sotme përfundoi me rezultat 2 me 1 për Anglinë.

  Kënga e anglezëve “Football It’s coming home” nuk është dëgjuar shumë gjatë këtij kampionati për shkak të formës që kaloi kombëtarja angleze që prej fazës së grupeve e deri në ndeshjen e gjysmëfinales që shfaqi një fytyrë krejt tjetër.

  Anglia edhe në Euro 2020 arriti të kalonte në finale, por aty u ndal nga Italia, e cila sivjet nuk arriti në fazat e eliminimit direkt.

  “Tulipanët” nisën mirë takimin me supergolin e realizuar nga Xavi Simons në minutën e shtatë. Ai me një goditje të fuqishme nga distanca arriti të mposhte Jordan Pickfordin.

  Simons me 21-vjet bëhet lojtari më i ri në moshë që realizon për Holandën në një ndeshje të fazës së eliminimit në Evropian.

  Ky gol ngjalli Anglinë që nuk vonoi shumë dhe gjeti golin. Në minutën e 16 u akordua penallti për Anglinë të cilën e shkaktoi mbrojtësi holandez Dumfries.

  Penalltinë në gol e konkretizoi Harry Kane që tani është në listën e golashënuesve më të mirë të këtij Evropiani me tre gola.

  Phil Foden kishte rast të mirë që të kalonte Anglinë në epërsi, por gjuajtja e tij e plogësht u ndal në vijën fatale nga Dumfries. Ndërkaq pak minuta më vonë ai qëlloi shtyllën.

   

  Nga 10 janari fillojnë reduktimet, këto vende do të mbesin pa rrymë deri në 7 orë
  Nga Rubrika
  Sport13 Korrik 2024
  Talenti i Spanjës, Lakime Yamal i ka dhënë merita të mëdha bashkëlojtarit të tij te kombëtarja, Rodri, të cilin e ka cilësuar...
  Sport13 Korrik 2024
  Anglia do të synojë të bëjë edhe më shumë histori të dielën, kur do të ballafaqohet me Spanjën në finale të Kampionatit...
  Sport13 Korrik 2024
  Ylli botëror Cristiano Ronaldo po shijon pushimet me familjen pas angazhimeve në Euro 2024. Ai ka postuar disa video dhe foto në...
  Të tjera
  Bota/Rajoni13 Korrik 2024
  Vala ekstreme e nxehtësisë ka bërë që temperaturat në pjesë të Evropës qendrore dhe jugore të arrijnë deri në 40 gradë celsius...
  Kronika13 Korrik 2024
  Dy persona janë zhdukur në Prizren ditën e premte. Policia njofton se bëhet fjalë për vëlla dhe motër, të cilët janë larguar...
  Lajme13 Korrik 2024
  Ministria e Infrastrukturës, Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor ka bërë të ditur se ka marrë masa idhur me qarkullimin e automjeteve në vend...
  Bota/Rajoni13 Korrik 2024
  Një depo nafte është përshirë nga zjarri në rajonin juglindor rus të Rostovit, pas një sulmi ukrainas me dronë mëngjesin e 13...
  Lajme13 Korrik 2024
  Kryetari aktual i Bujanocit, Nagip Arifi edhe pas mbajtës së zgjedhjeve të 3 qershorit, thotë se nuk janë mundësitë që shqiptarëve t’iu...
  Kronika13 Korrik 2024
  Një plagosje me armë zjarri ka ndodhur dje në fshatin Popolan të Suharekës. I dyshuari është dërguar në mbajtje, ndërsa viktima në...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.