[wp-story]

Lajme

Analisti i njohur tregon formulën se si mund të zgjidhet ngërçi mes VV-së dhe LDK-së

Analisti i njohur tregon formulën se si mund të zgjidhet ngërçi mes VV-së dhe LDK-së
22:56 | 13 Janar 2020

Analisti politik, Armend Muja, ka dhënë versionin e tij si mund të kalohet situata mes Vetëvendosjes dhe LDK-së drejt një ndërtimi të koalicionit.

Muja në RTV Dukagjini ka thënë se fitorja e Vetëvendosjes ishte befasuese për Presidentin Thaçi.

“Thaçi ka pritur që fituese e zgjedhjeve të jetë LDK-ja”, thotë Muja duke shtuar se edhe ngjarjet që pasuan pas zgjedhjeve janë përpjekje për të ruajtur vazhdimësinë.

“Marrja e tre deputetëve që iu bënë Vetëvendosjes, emërimet në AKI, insistimi i LDK-së për drejtimin e Ministrisë së Brendshme është në këtë drejtim”.

Analisti ka thënë se Vetëvendosje vështirë se mund të kthehet prapa duke larguar Konjufcën nga pozita e kryeparlamentarit.

Ai ka thënë se një marrëveshje e mundshme me LDK-në do të ndërtohej nëse shtohet numri i ministrive ose fuqizimi i zëvendëskryeministrit që do të vinte nga LDK-ja.

Muja ka dhënë edhe disa detaje interesante nga bisedat që kishin pasur Vetëvendosje dhe LDK para zgjedhjeve.

Sipas tij LDK duke menduar se do të dilte e para kishte propozuar sistemin që partia e parë do të merrte kryeministrin dhe pesë ministri ndërsa e dyta krye parlamentarin dhe pesë ministri ndërsa presidenti do të zgjidhej me konsensus.

“Vetëvendosje kishte propozuar të kundërtën duke menduar se do të del e dyta. Ajo kishte thënë se partisë së parë i takon kryeministri dhe pesë ministri ndërsa të dytës presidenti, kryetari i Kuvendit dhe pesë ministri”, tha ndër të tjera Armend Muja.

“M Sillosi” S’ka nëvojë për panik, grurë ka me bollëk

Të tjera