Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  Ambasadorja e Vullnetit të Mirë për Kosovën në IHRC merr pjesë në takimin virtual me 43 shtete të botës

  FrontOnline
  19 Korrik 2020

  Ambasadorja e Vullnetit të Mirë për Kosovën në IHRC, Elvana Shala, sot mori pjese në konferencën ndërkombëtare “Paqja botërore modeli ndërkombëtar i Kombeve të Bashkuara” që për shkak të pandemisë punimet e saj i zhvilloj online, me pjesëmarrjen e 43 përfaqësuesve të vendeve të ndryshme të botës përfshirë edhe Serbinë dhe Rusinë.

  Shala foli rreth rolit të paqes dhe drejtësisë veçanërisht për vendet post-konfliktuoze

   

  Me theks të veçantë ajo ka folur për rrugën e ndërtimit të paqes në Kosovë, duke thënë se është mohuar drejtësia nga arena ndërkombëtare Kosovën për krimet e kryera nga Serbia.

   

  “Jo në asnjë mënyrë. Ne ishim dhe mbetemi viktima dhe jo agresori e dhunuesi andaj ne nuk kemi se pse ti kërkojmë falje shtetit që kreu krimet më të rënda mbi popullin tonë”

  Në njoftimin e dërguar nga IHRC tutje thuhet se duke dëgjuar këtë rrëfim Serbia dhe Rusia braktisin konferencën duke mos dashur të jenë pjesë e debatit më tutje.

  Në këto vende nuk do të ketë rrymë për shkak të punimeve
  Nga Rubrika
  Lajme08 Qershor 2023
  Kryetari i Nismës Socialdemokrate, Fatmir Limaj, ka kritikuar partitë opozitare për reagimet e tyre ndaj situatës politike në Kosovë. Limaj ka vënë...
  Lajme08 Qershor 2023
  Deputeti i PDK-së dhe ish-komandanti i Policisë së Kosovës, Rashit Qalaj ka thënë se kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka gabuar që...
  Lajme08 Qershor 2023
  Ambasadori i Mbretërisë së Bashkuar në Shqipëri, Alastair King-Smith, tha se mbeten të shqetësuar për tensionet në veri të Kosovës duke shtuar...
  Të tjera
  Lajme08 Qershor 2023
  Deputeti i VV-së Armend Muja nuk ka pranuar se ka përplasje mes Kosovës dhe aleatëve kyç, SHBA-së dhe BE-së sa i përket...
  Vip08 Qershor 2023
  Xhuli, ditët e fundit po kalon pushimet në Turqi. Por, me postimin e fundit të Atdheut, u kuptua se edhe ai është...
  Lajme08 Qershor 2023
  Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), Lumir Abdixhiku është kryetari i parë që nuk e ka përjashtuar mundësinë e parë që...
  Lajme08 Qershor 2023
  Presidentja e Hungarisë, Katalin Novak, ka thënë se nëse diçka ndodhë në Kosovë, situata mund të eskalojë shpejt. E para e shtetit...
  Lajme08 Qershor 2023
  Nisma e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës për ta rrëzuar Qeverinë Kurti II nuk duket se po merr përkrahje nga partitë tjera...
  Bota/Rajoni08 Qershor 2023
  Ditën e sotme është publikuar lista e vendeve më pak të lumtura në botë. Sipas “indeksit të mjerimit” vjetor, varfëria, inflacioni dhe...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.