×
 • Lajme
 • Lajme

  Ambasadorja e Vullnetit të Mirë për Kosovën nderohet me çmim ndërkombëtar në Nepal

  FrontOnline
  19 Nëntor 2021

  Ambasadorja e Vullnetit të Mirë për Kosovën në IHRC, Elvana Shala, e ka pranuar çmimin ndërkombëtar “Global Youth Leadership Award 2021”.

  Shalës ky çmim iu nda nga zëvendëspresidenti i Nepalit, Nanda Kishor Pun.

  Në ceremoninë e dorëzim pranimit përveç zëvendës presidentit, të pranishëm ishin edhe  përfaqësues të agjencive të OKB-së në Nepal, përfaqësues të Qeverisë artistë, si dhe rreth 600 përfaqësues të rinj nga e tërë bota.

  Në fjalën e saj të shkurtër pas pranimit Shala theksoi se çmimi i dedikohet të gjithë atyre që besuan në punën e saj shumëvjeçare, dhe zëri i saj i dha shpresë për të luftuar për të drejtat dhe qëllimet e tyre kudo në botë, thuhet në komunikatën e lëshuar nga zyra e saj.

  Në anën tjetër, Puni e ka cilësuar Shalën si inspirim global për gjenerata te reja.

  Ajo më pas në kuadër të punimeve të samitit Global për Lidershipin e Ri neser do të flasë në detaje për sukseset e Kosovës në arenën ndërkombëtare veçanërisht në fushën e artit kulturës dhe të drejtave të njeriut.

  “Global Youth Leadership Award” është një çmim vjetor që ndahet nga Parlamenti Global Rinor në bashkëpunim me Qeverinë e Nepalit më konkretisht Zyrën e Kryeministrit në Nepal dhe që kryesisht ju nda personaliteteve të cilët kanë dhënë kontribut të vazhdueshëm  në avancimin e të rinjve, fuqizimin e çështjeve sociale dhe për kontributin e dhënë në respektimin e të drejtave të njeriut në nivel global! Me këtë çmim sot janë nderuar 63 personalitete nga vende të ndryshme të botës përfshirë edhe zyrtar të UNFPA ndërkohë që është i par ii dhënë për një personalitet nga Kosova.

  Ndarja e çmimit është bazuar në punën e saj  si Ambasadore e Vullnetit të Mirë për Kosovën në IHRC, pjesëmarrjet e saja të shumta kudo në botë në konferenca që kanë për qëllim fushën e diplomacisë publike, rininë dhe të drejtat e njeriut, e mbi të gjitha për projektet e zhvilluara si në Kosovë , ashtu edhe në vendet e tjera të botës kudo që është kërkuar prezenca apo kontributi i saj në projekte të caktuara për të rinjtë, kategoritë e margjinalizuara apo të drejtat e njeriut pa dallim.

  Vedat Bajrami banori më i ri në Big Brother VIP Kosova
  Nga Rubrika
  Lajme13 Korrik 2024
  Shumica e pagave në Kosovë e sidomos ato të punëtorëve të sektorit publik, nuk e arrijnë vlerën e një page për të...
  Lajme13 Korrik 2024
  Rrjeti i Grave të Kosovës (RrGK) ka reaguar ndaj Ligjit të ri për Komisionin e Pavarur të Mediave (KPM), të miratuar të...
  Lajme13 Korrik 2024
  Kosova si shteti më i ri evropian krenohej me popullsinë më të re. Mirëpo kjo popullsi ka nisur të plaket. Dhe Kosova...
  Të tjera
  Lajme13 Korrik 2024
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, vizitoi për ngushëllime sot familjen Dehari në fshatin Sllupçan të Kumanovës. I shoqëruar nga ministra...
  Bota/Rajoni13 Korrik 2024
  Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelenskyy, u takua me kryeministrin e ri britanik Keir Starmer javën e kaluar në samitin e NATO-s në Uashington,...
  Lajme13 Korrik 2024
  Shtetet e Bashkuara thanë se Rusia po kërkon të shfrytëzojë tensionet ndëretnike në rajonin e Ballkanit Perëndimor, me qëllim që të krijojë...
  Lajme13 Korrik 2024
  Presidentja Vjosa Osmani ka bërë të ditur se në margjinat e Samitit të NATO-s është takuar me Sekretarin e ri të Jashtëm...
  Lajme13 Korrik 2024
  Policia e Kosovës ka kërkuar ndihmën e qytetarëve për arrestimin e të dyshuarve për plagosjen e mbrëmshme në Pejë. Të dyshuar janë...
  Lajme13 Korrik 2024
  Policia e Kosovës ka njoftuar se gjatë 24 orëve të fundit ka shqiptuar 2337 gjoba në trafik. Sipas policisë, gjatë kësaj periudhe...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.