×
 • Lajme
 • Lajme

  Ambasadori zviceran: Përfshirja e SHBA-ve në dialog e mirëseardhur, por problemet e Evropës i takojnë vendeve evropiane

  FrontOnline
  17 Qershor 2020

  Ambasadori i ri i Zvicrës në Kosovë, Jean-Hubert Lebet, ka bërë të qartë se shteti zviceran e mbështet dialogun me Serbinë i cili udhëhiqet nga Bashkimi Evropian.

  Sipas tij, përfshirja e akterëve të tjerë, duke aluduar në Shtetet e Bahskuara të Amerikës, është e mirëseardhur, por siç theksoi ai, dialogu është çështje e Evropës dhe i takon shteteve evropiane që ta zgjidhin atë.

  “Në frymën e zhvillimeve të fundit kemi pasur që edhe akterë të tjerët po e ndihmojnë procesin, ata mund të kontribuojnë por të gjithë duhet të kuptojnë se për problemet evropiane dhe duhet të zgjidhen evropiane pra ky proces ka mbështetjen e të gjitha vendeve anëtare të BE-së apo të tjerëve që nuk janë anëtare të BE-së, siç është Zvicra”, tha ambasadori Lebet, raporton lajmi.net.

  Tutje ai në diskutimin e organizuar nga Instituti Demokratik i Kosovës (KDI), me tëmën “Cila është platforma e Qeverisë së Kosovës në dialogun me Serbinë?”, ka thënë se, normalizimi i marrëdhëneve Kosovë-Serbi është çëshjte evropiane dhe se Zvicra e mbështet një dialog të tillë.

  Sipas tij, Kosova dhe Serbia duhet të tregohen të gatshme për rifillimin e dialogut.

  “Normalizimi marrëdhënieve në mes të Kosovës dhe Serbisë është çështje evropiane prandaj ne e mbështesim dialogun e ndërmjetësuar nga Bashkimi Evropian, ashtu siç është mandatar nga Kombet e Bashkuara. Kosova duke punuar me Bashkimin Evropian mund të ndikojë në procesin e dialogut duke marrë pjesë në krijimin e skemës dhe qëndrueshmërisë. Rezultatet e dialogut të mëparshëm nën lidershipin e BE-së janë goxha të përziera. Prej vitit të mesit të vitit 2019 ka qenë edhe më diskret me dialogun. BE-ja tani është funksionale dhe zotëri Lajçak erdhi dje dhe tani kemi filluar diskutimet me të mirëpo me ë rëndësishme është vullneti i sinqertë i Kosovës dhe Serbia për të normalizuar marrëdhëniet. Shpresojmë që Kosova dhe Serbia të rifillojnë dialogun në bazë të kësaj, pra të normalizojnë marrëdhëniet”, theksoi ambasadori Lebet.

  Vizitë në KEDS nga Avokati i Popullit Naim Qelaj dhe përfaqësueset e UN Women Kosovo
  Nga Rubrika
  Lajme23 Shtator 2023
  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, të shtunën ka njoftuar se gjatë vizitës që po zhvillon në Zvicër, ka marrë pjesë në një...
  Lajme23 Shtator 2023
  Zëvendëskryeministrja dhe ministrja e Punëve të Jashtme e Kosovës, Donika Gërvalla, e cila po qëndron në Shtetet e Bashkuara të Amerikës (SHBA)...
  Lajme23 Shtator 2023
  Ministri i Mjedisit, Planifikimit Hapësinor dhe Infrastrukturës, Liburn Aliu, ka publikuar të shtunën në Facebook pamje nga punimet në rrugën Prishtinë –...
  Të tjera
  Bota/Rajoni23 Shtator 2023
  Një pjesë e madhe e autostradës në jugperëndim të Suedisë u shemb gjatë natës, duke lënduar tre persona, tha sot policia. Kjo...
  Vip23 Shtator 2023
  Këto ditë në Milano të Italisë po zhvillohet Java e Modës në Milano. Teksa yje të shumtë nga mbarë bota po marrin...
  Vip23 Shtator 2023
  Lirimi dhe Lulja u bën një nga çiftet më të komentuara ditët e fundit. Një ndarje që ngjalli shumë pikëpyetje për ndjekësit...
  Sport23 Shtator 2023
  Manchester United raportohet se ka kontaktuar Zinedine Zidane, të cilin e shohin si pasardhës të Erik ten Hag. Ten Hag nuk e...
  Bota/Rajoni23 Shtator 2023
  Ukraina nisi një tjetër sulm me raketa në Sevastopol këtë mëngjesin e së shtunës, që ndodhet në Krimenë e pushtuar nga rusët....
  Bota/Rajoni23 Shtator 2023
  Vendimi i Iranit për t’ua ndaluar qasjen disa inspektorëve bërthamorë të Kombeve të Bashkuara sugjeron se ky vend nuk është i interesuar...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.