×
 • Lajme
 • Lajme

  Ambasadori rus thotë se situata në Kosovë mund të çojë në gjakderdhje në tërë Ballkanin

  FrontOnline
  03 Qershor 2023

  Ambasadori rus në Serbi, Alexander Botsan-Kharchenko tha sot se situata në Kosovë është e rrezikshme dhe se mund të çojë në gjakderdhje të re.

  Sipas tij, ky konflikt mund të përhapet edhe në të paktën një pjesë të rajonit të Ballkanit.

  “Kjo situatë është e rrezikshme, sepse mund të ketë një shpërthim edhe më të madh konflikti dhe ripërtëritje të gjakderdhjes në veri të Kosovës dhe kjo mund të çojë në përhapjen e tensioneve në të gjithë Ballkanin, ose të paktën në një pjesë të rajonit të Ballkanit”, tha Botsan-Kharchenko në një intervistë për mediumin rus “RT Balkan”, raporton Tanjug.

  Ai shtoi se Bashkimi Evropian dhe Perëndimi në tërësi gjithmonë tregojnë një qasje të njëanshme për zgjidhjen e problemeve.

  “Vështirë se mund të gjesh ndonjë rast apo etapë për zgjidhjen e problemeve në ish-Jugosllavi, duke filluar nga viti 1991, kur Bashkimi Evropian kishte një qëndrim krejtësisht të paanshëm. Dhe aspirata për të mbështetur kundërshtarin e Serbisë ka qenë gjithmonë e pranishme, veçanërisht në zgjidhjen e problemit të Kosovës”, tha Botsan-Kharchenko, duke shtuar se Rusia mbështeti fillimin e negociatave ndërmjet Beogradit dhe Prishtinës, por se e njëjta nuk kishte iluzione dhe se BE-ja nuk luajti rolin e një ndërmjetësi të ndershëm.

  Ai theksoi se marrëveshjet e arritura para më shumë se 10 viteve dhe mbi të gjitha formimi i Asociacionit të Komunave me Shumicë Serbe kanë mbetur vetëm në letër.

  “Sikur të kishte dëshirë nga një ndërmjetësues i tillë si Bashkimi Evropian, i cili mbështetet nga Amerika, shumë lehtë do ta bindnin Prishtinën që ta zbatonte atë që u nënshkrua. Është e qartë se nuk ka pasur një dëshirë të tillë, por ka pasur dëshirë që të nxisë Prishtinën që ta përdorë atë dokument vetëm si mbulesë për t’u përgatitur për vendosjen e kontrollit të plotë mbi veriun e Kosovës”, tha ambasadori rus në Beograd, transmeton Klankosova.tv.

  Ai theksoi se nuk është e vërtetë që Prishtina është e vështirë për t’u disiplinuar, por se nuk ka fare presion mbi autoritetet atje dhe se sanksionet që po vuan Prishtina janë “hipokrizi dhe fariseizëm”.

  “Në një situatë të tillë, regjimi i Prishtinës mund të bëjë çfarë t’i vijë në mendje dhe të mbrojë drejtpërdrejt vetëm interesat e veta. Dhe interesi i tyre sigurisht nuk është normalizimi i marrëdhënieve me Beogradin dhe garantimi i sigurisë dhe jetës normale për serbët në veri, por vendosja e kontrollit të plotë mbi të gjithë territorin e krahinës autonome, duke përfshirë pjesët ku jetojnë serbët, dhe ky është qëllimi”, tha ambasadori rus.

  Duke komentuar protestat e opozitës që po zhvillohen në Serbi, Botsan-Kharchenko tha se protesta të tilla nuk kanë ndodhur vetëm një herë, dhe se është një presion i dukshëm ndaj lidershipit të Serbisë, presidentit Vuçiq dhe qeverisë “në të gjitha frontet”.

  “Fronti i parë është Kosova, i dyti është Beogradi ose anasjelltas. Qëllimi apo detyra e Perëndimit është ndryshimi i politikës së Serbisë, Perëndimit i duhen dy gjëra, pranimi apo përkrahja nga ana e Serbisë me sanksionet antiruse dhe sigurisht njohja e Kosovës”, tha diplomati rus.

  Ai shtoi se Perëndimi nuk mund të pajtohet me faktin se Serbia është kundër sanksioneve, siç i quajti ai “anti-ruse” dhe prandaj nuk lejon që të përfundojë formimi i një barrierë antiruse në Evropën Lindore.

  Njohja e pavarësisë së Kosovës është, siç thotë ai, përfundim i “projektit të Kosovës”, ndarje dhe dobësim i Serbisë.

  “Për Perëndimin është e rëndësishme që, në situatën aktuale, duke marrë parasysh Ukrainën, të synojë të tregojë se gjithçka përfundoi në mënyrë paqësore dhe me një kompromis në çështjen e Kosovës, se Beogradi e njohu Kosovën dhe me njohjen e Kosovës, shkon edhe çështja se agresioni i NATO-s ishte i justifikuar. Perëndimi kërkon njohjen e Kosovës si justifikim për agresionin e vet, lëvizjet e veta, gjatë konfliktit në Kosovë dhe në përgjithësi në ish-Jugosllavi”, përfundoi ambasadori rus në Serbi, Botsan-Kharchenko.

  KEDS njofton për punimet në rrjet, në këto vende do të ndalet rryma
  Nga Rubrika
  Lajme02 Tetor 2023
  Rreshteri Afrim Bunjaku, i cili ishte pjesëtar i Policisë së Kosovës nga viti 2001, u vra mëngjesin e 24 shtatorit pas përplasjes...
  Lajme02 Tetor 2023
  Ministri i Jashtëm i Shqipërisë, Igli Hasani ka deklaruar në seancën e Parlamentit shqiptar se sulmi i grupeve terroriste serbe në veri...
  Lajme02 Tetor 2023
  Ministri federal gjerman i Bujqësisë, Cem Özdemir në prag të vizitës së tij në Kosovë ka deklaruar se Kosova sërish është nën...
  Të tjera
  Lajme02 Tetor 2023
  Të dielën dyshohet se është kryer vjedhje në banesën e ministres së Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë, Rozeta Hajdari, lidhur me rastin policia...
  Lajme02 Tetor 2023
  Nënkryetari i LDK-së, Anton Quni theksoi se në fillim numri i armatimit të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës numërohej në gishta, por siç...
  Lajme02 Tetor 2023
  Ish-prokurori, Sylë Hoxha, ka thënë në Pressing të T7, se pasi janë hapur hetimet për Milan Radojçiqin, ka pranuar informacione më vonë...
  Lajme02 Tetor 2023
  Lisa McClain, anëtare e Komitetit për Arsimin dhe Punën në Dhomën e Përfaqësuesve në Michigan të ShBA-së, ka thënë se Kosova që...
  Bota/Rajoni02 Tetor 2023
  Forcat ukrainase kanë arritur që me dronët kamikaz, të godasin rëndë veturat dhe pozicionet mbrojtëse të ushtrisë ruse në afërsi të Soledarit....
  Lajme02 Tetor 2023
  Drejtoresha e Klinikës Plastike ,Violeta Zatriqi, ka njoftuar të gjitha gratë të cilat janë operuar nga kanceri i gjirit mund të rikonstruktojnë...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.