×
 • Lajme
 • Lajme

  Ambasadori i Kosovës në Gjermani: Këtë vit, më i lartë trendi i lëvizjes së mërgimtarëve

  FrontOnline
  21 Dhjetor 2020

  Ambasadori i Kosovës në Gjermani, Beqë Cufaj, ka thënë se nuk mund t’i kenë të sakta të dhënat e fundit të qarkullimit të bashkatdhetarëve gjatë ardhjes në Kosovë.

  Megjithatë ai thotë se bazuar në statistikat e vitit të kaluar, mund të jetë përcjellë trendi i lëvizjes në pikat kufitare, por dhe në linjat ajrore.

  ”Ne për kaq kohë të shkurtër s’mund t’i kemi të dhënat e sakta. Por kemi të dhëna të vitit të kaluar, dhe në bazë të tyre mund të dimë trendin e lëvizjes”.

  ”Në bazë të këtyre shifrave të vitit të kaluar, mund të kemi perceptim të përafërt se mund të ketë numër më të madh të bashkatdhetarëve për faktin që pandemia ndikon psikologjikisht që njerëzit tanë që jetojnë këtu, me çdo kusht dhe me doemos të vijnë në Kosovë tek të afërmit e tyre”, tha Cufaj për Klan Kosova.

  Ai tha se kësaj here janë më të përgatitur.

  ”Edhe para pak çastesh kemi lëshuar qoftë në rrjete sociale apo në website, por edhe në media pasi në këto raste pandemike edhe në mbylljen e parë në pranverë, ju shohim si aleatë kryesor për të informuar qytetarët tanë, – kemi lëshuar të gjitha rregullat për të gjitha shtetet e Bashkimit Europian por edhe në shtetet fqinje me Kosovën se cilat janë rregullat kur kalohet transit”, tha ambasadori kosovar.

  ”Rregullat e Gjermanisë për shtetasit e Kosovës, nuk dallojnë për shtetet e tjera, sepse Kosova është shtet që paraqet rrezikshmëri të lartë. Por është me rëndësi që kufijtë nuk janë mbyllur dhe nuk parashihet të mbyllen”.

  ”Por sidoqoftë zhvillimet e fundit që kanë ngjarë në Britaninë e Madhe, zhvillimit rreth variantit të ri të koronavirusit, kjo puna e udhëtimit duhet të mendohet”, tha Cufaj.

  KEDS: Erërat dhe reshjet e borës shkaktojnë dëme në rrjetin elektrik, disa zona mbesin pa rrymë
  Nga Rubrika
  Lajme28 Shtator 2023
  Kuvendi i Kosovës ka miratuar sot një Rezolutë që dënon sulmin e së dielës mbi Policinë e Kosovës nga një grup terrorist...
  Lajme28 Shtator 2023
  Komuna e Prishtinës ka shfuqizuar vendimin që parasheh paraqitjen e vërtetimit tatimor për të gjitha ata që duan të pajisen me certifikatë...
  Lajme28 Shtator 2023
  Kuvendi i Kosovës ka miratuar sot një Rezolutë me anë të së cilës dënon sulmin terrorist në Banjskë të Zveçanit. Kryetari i...
  Të tjera
  Sport28 Shtator 2023
  Milani thuhet se e mbylli vitin financiar 2022/23 me një fitim neto prej 6 milionë euro, rezultati më i mirë që nga...
  Vip28 Shtator 2023
  Fjolla Morina është bërë tejet aktive në rrjetet sociale. Pas disa akuzave të komentuara ndaj disa prej emrave të njohur të shoëbizz-it...
  Bota/Rajoni28 Shtator 2023
  Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg ka bërë sot një vizitë të paparalajmëruar në Kiev. Atje, ai tha se forcat ukrainase...
  Lajme28 Shtator 2023
  Në seancën e rigjykimit të enjten në Gjykatën Themelore në Pejë, Shaban Gogaj tha se për veprën e parë “Vrasje e rëndë”...
  Bota/Rajoni28 Shtator 2023
  Deputeti shqiptar në Kuvendin e Serbisë, Shaip Kamberi i ka reaguar presidentit serb Aleksandër Vuçiq që tha mbrëmë se në mesin e...
  Lajme28 Shtator 2023
  Anëtarja e Kryeisëë së Lëvizjes Vetëvendosje, Dejona Mihali, ka reaguar pasi Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, tha se KFOR’i duhet të marrë...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.