Bota/Rajoni

Ambasadori gjerman në Podgoricë: Bashkë me Francën jemi të gatshëm t’i ndihmojmë Lajcakut

Ambasadori gjerman në Podgoricë: Bashkë me Francën jemi të gatshëm t’i ndihmojmë Lajcakut
10:25 | 03 Korrik 2020

Ambasadori gjerman në Podgoricë, Robert Weber, ka thënë se Berlini dhe Parisi janë të gatshëm të ndihmojnë dialogun në mes të Kosovës dhe Serbisë, nëse është e nevojshme.

“Përfaqësuesi Special i BE’së për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajcak, ka thënë se dialogu i udhëhequr nga BE zyrtarisht do të rifillojë në korrik. Ne hapur mbështesim përfaqësuesin special në punën e tij dhe bashkë me Francën jemi të gatshëm të ofrojmë asistencë nëse është e nevojshme”, ka thënë Weber.

Ai gjithashtu ka thënë se politika e zgjerimit drejt Ballkanit Perëndimor është një prej prioriteteve të presidencës gjermane me Bashkimi Evropian.

“Ne duam të finalizojmë kornizën negociuese dhe të fillojmë negociatat për anëtarësim me Maqedoninë e Veriut, gjithashtu me Shqipërinë, kur të plotësojnë kushtet e nevojshme”, ka shtuar tutje Weber./Express/

Black Friday –  Eja dhe ndaj emocionet e zbritjes ekstreme në Comodita Home

Të tjera