×
 • Lajme
 • Lajme

  Ambasadori gjerman: Do të mbështesim Kosovën në punësimin e të rinjve

  FrontOnline
  11 Shkurt 2021

  GIZ Kosova ka dorëzuar pajisje për saldim të teknologjisë në Fakultetin e Inxhinierisë Mekanike.

  Atje ambasadori gjerman Jörn Rohde tha se përkrahja e vendit të tij në këtë sektor do të vazhdojë me qëllim që të punësohen të rinjtë kosovarë.

  Tutje, ambasadori gjerman Rohde tha se digjitalizimi është shumë i rëndësishëm për ekonominë e vendit.

  “E kuptova prapë se digjitalizimi është i nevojshëm. Dhe për të qenë më një hap me tregun është mëse e nevojshme. Unë jamë i lumtur për këtë bashkëpunim. Gjermania është partneri më i madh ne jemi donatorët më të mëdhenjë të Kosovës. Më vjen mirë që GIZ ka kontribuar për Kosovën dhe është partner i saj për një kohë të gjatë. Besoj që është e rëndësishme të vazhdojmë bashkëpunimin që të punsojmë të rinjtë”, tha ai, raporton EO, transmeton Klan Kosova.

  Ndërsa dekani në Fakultetin e Inxhinierisë Mekanike, Ahmet Shala, tha se këto makineri të pranuara si donacion do të ndihmojnë në trajnimin e studentëve.

  Vizitë në KEDS nga Avokati i Popullit Naim Qelaj dhe përfaqësueset e UN Women Kosovo
  Nga Rubrika
  Lajme14 Korrik 2024
  Në tubimin në Butler në shtetin e Pennsylvania derisa ish presidenti amerikan po mbante fjalim dëgjohen të shtëna rresht dhe sipas pamjeve...
  Lajme13 Korrik 2024
  NATO i dha fundit takimit të saj vjetor në kryeqytetin e Shteteve të Bashkuara, duke festuar 75 vjetorin e formimit dhe marrë...
  Lajme13 Korrik 2024
  Sllobodan Vukçeviq, ambasadori i Serbisë në Tiranë, ka thënë se Serbia është e gatshme të zhvillojë marrëdhënie në të gjitha fushat me...
  Të tjera
  Lajme13 Korrik 2024
  Kryeministri i Kosovës, e ka përkujtuar masakrën e Poklekut. Ai tha se Serbia me projektin e saj “Paktoi”, vrau edhe foshnje të...
  Lajme13 Korrik 2024
  Nënkryetari i Prishtinës, Alban Zogaj, ka bërë të ditur se rruga nga rrethi i vogël i Arbërisë e deri te rrethi i...
  Lajme13 Korrik 2024
  Presidentja e vendit, Vjosa Osmani, ka publikuar listën e plotë të zyrtarëve që i ka takuar gjatë vizitës së saj në Washington...
  Lajme13 Korrik 2024
  Sipas World Population Review, disa vende luftojnë më shumë me divorcin se të tjerët. Këto janë të dhënat për vitin 2022 dhe...
  Lajme13 Korrik 2024
  Shtetet e Bashkuara mirëpritën samitin me rastin e 75-vjetorit të themelimit të NATO-s në kohë të trazuara politike. Ndërkohë që sulmet e...
  Lajme13 Korrik 2024
  Është përfshirë nga zjarri një trafo e rrymës në fshatin Sopijë në Suharekë. “Rreth orës 16:45 në fshatin Sopijë përfshihet nga zjarri...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.