×
 • Lajme
 • Lajme

  Ambasadori britanik në Tiranë: Kosova të tërheqë policinë dhe të themelojë Asociacionin

  FrontOnline
  08 Qershor 2023

  Ambasadori i Mbretërisë së Bashkuar në Shqipëri, Alastair King-Smith, tha se mbeten të shqetësuar për tensionet në veri të Kosovës duke shtuar se po bashkëpunojnë për të qetësuar gjendjen.

  Smith u shpreh se duhet të ketë zgjidhje, ndërsa sugjeron tërheqjen e policisë nga ndërtesat e komunave, zgjedhje të reja dhe themelimin e Asociacionit.

  “Aktualisht qeveria e Kosovës ka një rol vërtet të rëndësishëm; ata duhet të tërheqin forcat e policisë speciale nga ndërtesat e komunave dhe duhet t’i krijojnë mundësinë kryetarëve të komunave të kryejnë funksionet e tyre nga lokacione të tjera. Gjithashtu, ne mbështesim thirrjen për zgjedhje të reja lokale dhe gjithëpërfshirëse dhe bashkëpunimin për themelimin e Asociacionit të Komunave me Shumicë Serbe, siç është rënë dakord mes qeverive. Kështu që së bashku me partnerët tanë ndërkombëtarë, Francën, Gjermaninë, Shtetet e Bashkuara, ju përmendët BE-në, Italinë dhe të tjera me radhë, ne po bashkëpunojmë për të qetësuar situatën dhe për të gjetur një zgjidhje”, tha King-Smith.

  Në këtë intervistë për “Report TV”, ai tha se rajoni i Ballkanit Perëndimor është shumë i rëndësishëm.

  “Ne po përballemi me një luftë në Evropë me pushtimin e Ukrainës nga Rusia dhe tani po shohim të ndizen tensione të tjera. Ne nuk duhet ta lejojmë që kjo të ndodhë. Ky rajon është i rëndësishëm dhe stabiliteti i tij është i rëndësishëm, kështu që ne u bëjmë thirrje të gjithëve të gjejnë mënyrën të kapërcejnë të gjithë këto probleme dhe të gjejnë një zgjidhje që të funksionojë vërtet, jo vetëm për qeverinë, por më e rëndësishmja dhe kryesorja është që duhet të funksionojë për qytetarët dhe qytetarët e çdo komuniteti”, deklaroi ambasadori britanik në Tiranë.

  Aeroporti Ndërkombëtar i Prishtinës ‘Adem Jashari’ LKIA me rekord të ri në nr. të udhëtarëve dhe fluturimeve
  Nga Rubrika
  Lajme03 Tetor 2023
  Plot buzëqeshje në ambientet e televizionit që donte ta mbyllte, por që duket të jetë tërhequr pas presionit të madh nga të...
  Lajme03 Tetor 2023
  Gazetari nga Shqipëri, Albi Xhunga sot vëri në mëdyshje gjakun e të rënëve për liri, për të cilin tha se nuk ishte...
  Lajme03 Tetor 2023
  Ish-zëvendësshefi i misionit të OSBE-së në Kosovë, Edward Joseph, ka thënë se Serbisë i konvenon fakti që Evropa është e ndarë për...
  Të tjera
  Lajme03 Tetor 2023
  Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sporteve, Hajrulla Çeku përmes një postimi në Facebook ka bërë të ditur se artistja Doruntina Kastrati, kuratorja...
  Bota/Rajoni03 Tetor 2023
  Gjatë ditës së sotme, një autobus u rrëzua nga një mbikalim afër Venedikut. Autobusi raportohet se ka marrë flakë nga përplasja pranë...
  Lajme03 Tetor 2023
  Eurodeputetja holandeze Tineke Strik, ka hedhur kritika të ashpra ndaj Serbisë për sulmin terrorist në veri të Kosovës. Para deputetëve të Parlamentit...
  Kronika03 Tetor 2023
  Të shtëna me armë janë dëgjuar sonte në lagjen "Kodra e Trimave" në Prishtinë. Si pasojë e të shtënave janë plagosur dy...
  Vip03 Tetor 2023
  Jennifer Lopez ka folur së fundmi për procesin e lindjes dhe se si ndikoi në vetëbesimin e saj. Ndërsa merrte pjesë në...
  Lajme03 Tetor 2023
  Sipas kontratës kolektive ndërmjet SBAShK-ut dhe MAShTI-t të nënshkruar në vitin 2017, mësimdhënësëve të Kosovës u takojnë shpërblime jubilare dhe shtesa të...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.