Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  Albanian Post: Dokumenti i fundit, gjuha e ashpër e Perëndimit dhe pasojat e dështimit të procesit

  FrontOnline
  2 muaj më parë

  Iniciativa e fundit diplomatike e udhëhequr nga Miroslav Lajçak e Gabriel Escobar, bashkë dhe me tre këshilltarë të lartë, ka prodhuar një dinamikë të re dhe agresive.

  Në vijimësi të publikimeve ekskluzive, që në mënyrë të saktë, që nga 18 shtatori 2022, kanë shpjeguar të gjitha proceset rreth fazës së re të dialogut, Albanian Post e ka siguruar një dokument disafaqësh që shpjegon gjithçka në detaje. Me një gjuhë tejet të drejtpërdrejtë, ndarë në sektorë dhe pika konkrete, tregohet se çka saktësisht qëndron prapa neneve të Marrëveshjes Bazë.

  Më e rëndësishmja, ky dokument, përshkruan çfarë fitojnë dy vendet në rast të një marrëveshje, por një pjesë shumë më e madhe i është rezervuar shpjegimit se çfarë do humbet nëse nuk nënshkruhet marrëveshja dhe cilat procese do kthehen prapa.

  Rikujtim i pikave kritike”, “propozimi evropian elementet kyçe”, “makro-perspektiva e normalizimit”, dinamikat përpara, “qasja me shumë pista”, janë disa nga pikat kyçe të këtij dokumenti të cilin Albanian Post e publikon ekskluzivisht të hënën me 30 janar.

  Një nga pikat me gjuhën më të ashpër në dokument është ajo e titulluar “Dështimi nuk është opsion”, pikë që do zbulohet e plotë nga AP të hënën.

  Gjithashtu, pjesë e dokumentit janë edhe përshkrimet për të “ardhmen e Kosovës” dhe të “ardhmen e Serbisë”, ku janë përfshirë edhe problematika që tashmë janë në publik si Asociacioni i Komunave me Shumicë Serbe që e do Serbia dhe njohja nga 5 vendet mosnjohëse të BE-së për të cilën Kosova kërkon garanci.

  Të hënë, ekskluzivisht do të lexoni çfarë u është prezantuar dhe çfarë i është kërkuar Albin Kurtit e Aleksandër Vuçiç-it në takimet e tyre me 5-shen e diplomatëve perëndimorë.

  Pjesë e dokumentit të siguruar nga Albanian Post janë edhe pasuese si ky kur thuhet se “Kosova nuk mund të vazhdojë ta gëzojë mbrojtjen absolute nga bota perëndimore, që është jetike për ekzistencën e vet dhe në të njëjtën kohë të hezitojë në përqafimin e përpjekjeve perëndimore për paqe të përhershme”.

  Apo, të tjerë që kanë tone paralajmëruese, ku bëhet e qartë se çfarë pasoja nënkuptohen për perëndimorët, nëse Kosova vendos të tërhiqet nga marrëveshjet e mëhershme.

  Qeveria e Kosovës është e lirë që të iniciojë në Parlamentin e Kosovës procesin e tërheqjes së Kosovës nga marrëveshja e parë për normalizim të raporteve dhe më pas të bart pasojat e zhbërjes së të gjitha të arriturave të mëhershme (lëvizjen e lirë, Kodin telefonik të Kosovës +383, integrimin e pjesës veriore, kontrollin e dy pikave kufitare me Serbinë e të tjera)”, shkruhet në një pjesë tjetër të dokumentit që të hënën publikohet nga Albanian Post./FrontOnline/

   

   

  Përfito FALAS një pushim për çift në Budva
  Nga Rubrika
  Lajme21 Mars 2023
  Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka reaguar i shqetësuar se përse OKB në deklaratën zyrtare lidhur me marrëveshjen e arritur në Ohër,...
  Lajme21 Mars 2023
  Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lumir Abdixhiku ka komentuar për herë të parë dorëheqjen e Shqipe Mjekiqit nga pozita e nënkryetares...
  Lajme21 Mars 2023
  Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lumir Abdixhiku, duke folur për Planin Evropian, deklaroi se asnjë kryeministër s’ka bërë kaq dëm sikur...
  Të tjera
  Lajme21 Mars 2023
  Kryetari i LDK-së, Lumir Abdixhiku, ka thënë se sonte vet kryeministri Albin Kurti, e ka pranuar vet se i ka ofruar palës...
  Vip21 Mars 2023
  Sonte në “prime” po komentohet një deklaratë e Oltës, që arritja e Kiarës deri këtu është fal Luizit. Një koment edhe Kristi...
  Vip21 Mars 2023
  Arbëri “prime-n” e kaluar i ka reaguar ashpër Kiarës për moskujdesin e saj ndaj Luizin. Sonte ai e ka komentuar sërish këtë....
  Vip21 Mars 2023
  Armaldo Kllogjeri është në dijeni të banorëve që e kanë nominuar brenda shtëpisë së “Big Brother Vip Albania”. Gjatë mbrëmjes së sotme,...
  Vip21 Mars 2023
  Ermal Mamaqi feston sot ditëlindjen e 41 dhe në këtë ditë speciale nuk kishte si të mungonte një urim nga gjysma e...
  Lajme21 Mars 2023
  Kthehet ora verore me akrepat e orës që lëvizin një orë përpara mes të shtunës 25 dhe të dielës 26 mars. I...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.