Lajme

Alarmante: 15 të vdekur nga coronavirusi për 24 orë në Kosovë

Alarmante: 15 të vdekur nga coronavirusi për 24 orë në Kosovë
15:01 | 05 Gusht 2020

Gjatë 24 orëve të fundit në Kosovë kanë vdekur 15 persona nga coronavirusi kështu duke e  quar numrin e të vdekurëve në 284 raste të vdekjes të cilët kanë pasur sëmundje të tjera shoqëruese.

Lajmin e ka bërë të ditur Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik, në raportin e fund për raste e reja të të prekurëve me Covid-19.

 

Njoftimi i plotë

 

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 461 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren prej të cilëve rezultojnë 218 raste pozitive.

Numri total i rasteve pozitive është 9.492 raste nga 38.803 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2, me gjithsej 284 raste të vdekjes të cilët kanë pasur sëmundje të tjera shoqëruese.

Kush janë parakushtet efektivitetit dhe efiçiencës?

Të tjera