×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Aktivistja e lëvizjes “Black Lives Matter” gjendet e vdekur

  FrontOnline
  16 Qershor 2020

  Policia në Tallahassee të SHBA-ve është duke hetuar vdekjen e aktivistes së lëvizjes “Black Live Matter”, trupi i pajetë i të cilës është gjetur disa ditë pasi ishte shpallur e zhdukur.

  Siç raporton CNN, Oluwatoyin “Toyin” Salau dhe Victoria Sims, 75-vjeçe, janë gjetur dje të vdekura. Autoritet nuk kanë dhënë detaje lidhur me këtë rast, por dihet se policia është duke hetuar vdekjen e dyshes dhe se është arrestuar një person i dyshuar, transmeton Telegrafi.

  Për Salau askush nuk dinte asgjë që nga 6 qershori. Po atë ditë ajo kishte bërë një sërë postimesh në Twitter, me të cilët pretendonte se si më herët gjatë asaj dite ishte keqtrajtuar seksualisht.

  E pas kësaj ishte zhdukur pa asnjë gjurmë deri sa dje arritën të gjejnë trupin e saj të pajetë. Në anën tjetër, policia ka arrestuar personin e dyshuar që është identifikuar si Arron Glee, 49-vjeç.

  Salau kishte shkruar në Twitter se po atë mëngjes ishte keqtrajtuar nga një mashkull në Park Avenue. Ajo gjithashtu kishte shkruar se si ky burrë i kishte ofruar transport falas deri në kishë.

  Pas këtij incidenti ajo i kishte telefonuar policisë, duke mos u treguar se për të cilën kishë bëhej fjalë. E disa persona ishin shprehur të gatshëm për t’i ofruar ndihmë, duke i shkruar në Twitter.

  Megjithatë ende nuk dihet nëse i arrestuari Aaron Glee, është personi që e kishte keqtrajtuar Salau. Kujtojmë që Salau ishte aktiviste e “Black Lives Matter” dhe vazhdimisht fliste për protestat e organizuara në Tallahassee.

  Comodita “pushton” Amerikën, dyshekët e saj në top 5 produktet më të shitura
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  Dronët ukrainas kanë goditur një sistem të mbrojtjes ajrore S-400 Triumph pranë qytetit rus të Belgorodit. Mediet ukrainase raportojnë se sulmi është...
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  60-vjeçari i arrestuar javën e kaluar për vrasjen e reperit Tupac Shakur doli për herë të parë në gjykatë të mërkurën në...
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  Një varkë prej druri e mbushur me 280 njerëz që mbërriti në ishullin Kanarie të El Hierro mendohet të jetë anija më...
  Të tjera
  Lajme04 Tetor 2023
  Ministrja e Jashtme gjermane Annalena Baerbock nesër do të vizitojë Shqipërinë ku do të takohet edhe me ministrat e jashtëm të Kosovës...
  Lajme04 Tetor 2023
  Policia dhe Dogana e Kosovës kanë parandaluar kontrabandimin me mallra. Në rrugën malore të fshatit Malinë të Maqedonisë së Veriut që lidhet...
  Sport04 Tetor 2023
  Trepça ka fituar ndaj Tindastollit në kualifikimet për FIBA Europe Cup. Mitrovicasit fituan me rezultat 69:77. Mikaile Tmusic me 22 pikë dhe...
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky deklaroi se Ukraina do të bëjë gjithçka për të ruajtur mbështetjen e Shteteve të Bashkuara dhe Evropës në...
  Vip04 Tetor 2023
  Aktorja Julia Ormond e ka paditur producentin Harvey Weinstein për sulm seksual. Në padinë e ngritur të mërkurën dhe të siguruar nga...
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  Senati amerikan ka miratuar emërimin e James O’Brien si Ndihmës-Sekretar i Shtetit për Çështje Evropiane dhe Euroaziatike. O’Brien ka fituar besimin e 67...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.