Lifestyle

Aknet, migrena, herpesi, zbokthi, janë vetëm disa nga arsyet pse nuk duhet të flini me flokë të lagur

Aknet, migrena, herpesi, zbokthi, janë vetëm disa nga arsyet pse nuk duhet të flini me flokë të lagur
15:07 | 30 Korrik 2021

Flokët e lagur mund të shkaktojnë pasoja të ndryshme negative për shëndetin tuaj. Duhet t’ju ​​ketë ndodhur të paktën një herë që të shkoni në shtrat me flokë të lagur sepse ishit shumë të lodhur për t’i tharë, ose sepse shpresonit të kishit një model flokësh të bukur në mëngjes, transmeton FrontOnline.

Fatkeqësisht, në vend të një modeli të bukur flokësh në mëngjes, mund të përballeni me shqetësime të shumta, disa prej të cilave janë shumë të dëmshme për shëndetin tuaj.

Migrena dhe dhimbja e qafës

Dhimbja e kokës, dhimbja e qafës ose spazma e muskujve mund të ndodhë nëse shkoni në shtrat me flokë të lagur.

Gjatë natës, temperatura e trupit rritet, dhe për shkak të kokës së lagur, temperatura e asaj pjese të trupit do të bjerë, gjë që do të shkaktojë dhimbje koke në mëngjes.

Nga ana tjetër, dhimbja e muskujve ose qafës do të ndodhë nëse flini në anën tuaj. Pastaj njëra anë e fytyrës do të ftohet, ndërsa tjetra që është në jastëk do të jetë e ngrohtë. Lëkundje të tilla të temperaturës do të shkaktojnë dhimbje.

Alergjia

Nëse e keni zakon të flini me flokë të lagur, dijeni që rrisni shanset për të zhvilluar alergji.

Jastëku nuk do të jetë kurrë në gjendje të thahet në mënyrë adekuate, dhe një nga alergjenët më të zakonshëm janë merimangat, të cilat do t’i përshtaten një ambienti të lagësht./FrontOnline/

Comodita nis 35 kontejnerë me dyshekë për në SHBA

Të tjera