×
 • Lajme
 • Lajme

  Aida Dërguti: Disa kishin dyshime nëse duhet luftuar apo jo

  FrontOnline
  22 Nëntor 2021

  Ish-nënkryetarja e Kuvendit të Kosovës, Aida Dërguti, e cila ishte ushtare e UÇK’së ka folur për themelimin e kësaj ushtrie. Thotë se ajo vetë ishte ushtare e thjeshtë. Tregon se si në atë kohë kishte prej atyre që dyshonin nëse duhej luftuar.

   

  “Besoj që kushdo që ka jetuar në vitet e 90’ta në Kosovë dhe ka pasur problem nuk ka pasur dilemë se si duhej të orientohej”, tha Dërguti.

  “Ajo pjesa e rezistencës paqësore pasive, në kuptimin e asaj se asgjë nuk ndodhte, një status quo’je ku kishim konferenca shtypi të premteve dhe asgjë më shumë, mendoj se i skadoi afati sepse ishte një përsëritje monotone ndërkohë që represioni ka qenë i jashtëzakonshëm”, thotë Dërguti.

  “Herëdokur do të duhej të flitej edhe për polarizimin e skajshëm që kemi pasur nëse duhej të luftohej apo jo”, shtoi ajo në Pressing.

  “Një shpenzim i jashtëzakonshëm i energjisë ka qenë brenda nesh, ata që kanë jetuar në diasporë e dinë se çka po flas. Edhe diaspora ka qenë copë-copë. Ka qenë një përpjekje e jashtëzakonshme, shumë e vështirë sepse po nisej një rrugëtim që përveç dëshirës për çlirim nuk i dihej epilogu”, theksoi Dërguti.

  Loja e madhe ka filluar nga 31 Janar dhe vazhdon deri me 2 Shkurt në Petrol Company
  Nga Rubrika
  Kronika19 Korrik 2024
  Policia e Kosovës ka njoftuar për një vjedhje të rëndë në Zveçan. Sipas raportuesit, persona të panjohur kanë nxjerrë nga objekti dy...
  Kronika19 Korrik 2024
  Ka vdekur një i burgosur në qendrën e paraburgimit në Gjilan. Njoftimin e ka dhënë Shërbimi Korrektues i Kosovës dhe Departamenti Shëndetësor...
  Kronika19 Korrik 2024
  Është arrestuar një burrë në Prishtinë, nën dyshimin se i ka sulmuar dy shtetas të huaj të cilëve më pas ua ka...
  Të tjera
  Lifestyle19 Korrik 2024
  Gjatë ditëve të ftohta, të gjithë përballemi me dhimbje të fytit. Në vend që të marrim ilaçe që zvogëlojnë imunitetin natyror të...
  Lifestyle19 Korrik 2024
  Dashi Mos u përfshini shumë nga ankthi, pasi në të kundërt rrezikohet që tensionet t’iu shpërqendrojnë. Parashikohet një e premte mjaft e...
  Vip19 Korrik 2024
  Duket se rrjeti nuk do të bjerë në qetësi deri sa Arbana Osmani ta konfirmojë vetë se në cilin televizion do ta...
  Lajme19 Korrik 2024
  Ministrja e Punëve të Jashtme të Japonisë, ka thënë se zhvillimi ekonomik i Kosovës, është thelbësor, dhe sipas saj që nga shpallja...
  Lajme19 Korrik 2024
  Bekë Berisha, kryetar i Komisionit për Çështjet e Sigurisë dhe Mbrojtjes thotë për “Front Online” se rasti i vrasjes së policit serb,...
  Lajme19 Korrik 2024
  Zëvendëskryeministri serb dhe Ministri i Punëve të Brendshme, Ivica Daçiq deklaroi sot se një polic është vrarë në orët e para të...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.