×
 • Sport
 • Sport

  “Ai mund të jetë pjesë e Barcelonës për shumë vjet” – Xavi me fjalë të mëdha për talentin spanjoll

  FrontOnline
  03 Tetor 2023

  Barcelona do të përballet me FC Porton në ndeshjen e dytë të fazës së grupeve të Ligës së Kampionëve. Katalanasit po synojnë të arrijnë dy fitore të njëpasnjëshme, pas triumfit ndaj Royal Antwerp në ndeshjen e parë.

  Trajneri Xavi Hernandez, foli për mediat të martën përpara ndeshjes ku tha se ai shpreson që skuadra e tij të tregojë përmirësime të mëdha në krahasim nga sezoni zhgënjyes në Ligën e Kampionëve edicionin e kaluar.

  “Ne kemi lojtarë më shumë përvojë në Ligën e Kampionëve, të cilët tashmë kanë fituar tituj këtu. Jemi forcuar mirë dhe në këtë kompeticion shpresojmë të jemi në nivelin që duhet të jetë Barcelona. Kjo ndeshje është një skenar ideal për ta vërtetuar këtë”, ka thënë fillimisht Xavi.

  “Unë mendoj se, në përgjithësi, ne duhet të reflektojmë dhe t’i japim fund formës tonë të dobët si mysafir (në Ligën e Kampionëve). Ne kemi vuajtur në këtë garë, por kemi lojtarë që kanë fituar shumë, si Gundogan dhe Cancelo, kështu që duhet të mendojmë pozitivisht”, u shpreh tekniku spanjoll.

  Tutje, Xavi e vlerësoi ndeshjen ndaj Portos si jo të lehtë dhe kërkoi nga futbollistët e tij që të shfaqin karakterin e tyre.

  “Ne duhet të konkurrojmë dhe të bëjmë një hap përpara përmes lojës dhe të imponojmë personalitetin tonë. Nuk do të jetë e lehtë kundër Portos, por ne e kemi nisur mirë. Ne jemi liderët e grupit”, është shprehur Xavi.

  Xavi foli edhe për Fermin Lopez, i cili tashmë mund të cilësohet si lojtar i ekipit të parë këtë sezon. Xavi shprehet i kënaqur me paraqitjet e 20-vjeçarit deri më tani.

  “Ai është pjesë e ekipit të parë. Më pëlqen shumë dhe ka qenë një surprizë për të gjithë ne. Mendoj se ai mund të na ndihmojë shumë, ka shumë cilësi dhe besoj se mund të jetë lojtar i Barcelonës për shumë vjet. Ai është gati të luajë rolin e tij”, përfundoi 43-vjeçari.

  Barcelona e di se fitorja kundër Portos do të jetë shumë e rëndësishme për shpresat e tyre për të kryesuar grupin, gjë që do të përmirësonte shanset e tyre për një sezon të suksesshëm në këtë edicion të ri të  Ligës së Kampionëve. Tani, mbetet për t’u parë nëse blaugranët do t’i sigurojnë të tre pikët në udhëtim./Telegrafi/

  Banorja e 13-të e BBVK rrëfen ngjarjen e frikshme që i ka ndodhur
  Nga Rubrika
  Sport02 Dhjetor 2023
  Shpresat e Real Madridit për të nënshkruar me yllin e Bayern Munichut, Alphonso Davies në vitin 2024 janë goditur nga një tjetër...
  Sport02 Dhjetor 2023
  Real Madridi mbetet si kryesues i garës për të siguruar një marrëveshje për të nënshkruar me Kylian Mbappe në vitin 2024. Los...
  Sport02 Dhjetor 2023
  Bayern Munich ka njoftuar shtyrjen e ndeshjes së sotme (e shtunë) ndaj Union Berlin për shkak të kushteve të rënduara atmosferike. Bavarezët...
  Të tjera
  Vip02 Dhjetor 2023
  Banorët e Big Brother VIP Kosova, Edona dhe Adri kanë diskutuar për zhvillimet që kanë ndodhur në shtëpi. Pas situatave të ndryshme,...
  Vip02 Dhjetor 2023
  Ardi ka filluar të njoftohen më tepër me Kaderin, gjatë darkës pas ‘Prime’. Ai tha për Kaderin se “është një vajzë simpatike”....
  Lajme02 Dhjetor 2023
  Prokuroria e Speciale e Republikës së Kosovës (PSRK), ka ngritur aktakuzë ndaj 10 personave, prej tyre tetë zyrtarë dhe dy qytetarë, në...
  Sport02 Dhjetor 2023
  Shpresat e Real Madridit për të nënshkruar me yllin e Bayern Munichut, Alphonso Davies në vitin 2024 janë goditur nga një tjetër...
  Vip02 Dhjetor 2023
  Derisa po qëndronin në dhomën e gjumit Kaderi ka thënë se “unë ndihem e kërcnuar nga Blerando”. Ai duke kënduar i ka...
  Vip02 Dhjetor 2023
  Banori më i ri i Big Brother VIP Kosova, Ardi dhe Buci kanë diskutuar për sjelljet e Bleros, ku disa nga deklaratat...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.