×
 • Lajme
 • Front TV
 • Front TV

  Ahmeti: Viti shkollorë duhet të filloj me mësim të kombinuar

  FrontOnline
  18 Gusht 2020

  Si një zgjidhje më të pranueshme dhe funksionalë për kushtet të cilat janë pasur parasysh situatën aktuale me Coronavirus, drejtori i ETEA-s, Agon Ahmeti propozon që mësimi të jetë i kombinuar.

  LEXO EDHE: SBASHK-u kërcënon Qeverinë: I plotësoni këto kushte, ose e ndërprejmë mësimin

  Sipas tij klasa e parë, dytë, pestë, gjashtë, nëntë dhjetë dhe klasa e dymbëdhjetë të mësojnë në klasë, kurse të tjerë nxënës të ndjekin mësimin online, por që t’u ofrohen kushte për ndjekje të mësimit online.

  “Ne mendojmë se mënyra me e mirë është që në nivel Kosove të vendosej që mësimi të jetë i kombinuar. Pra, klasat 1, 2, 5, 6, 9, 10 dhe 12 të jenë në ambientet shkollore. Ndërsa klasat tjera në mes ta ndjekin mësimin në distancë, por gjithmonë duke mundësuar kushtet për qasje gjithëpërfshirëse, pasi po dalin të dhëna se një përqindje e lartë e fëmijëve nuk kanë ndjekur mësimin në distancë për shkak të mungesës së qasjes në internet dhe mjeteve elektronike”, ka thënë Ahmeti.

  Përndryshe, të martën është mbajtur takimi i Bordit Këshillëdhënës ku Ministri I Shëndetësisë, Armend Zemaj ka kërkuar mendimin e anëtarëve për hapat e mëtejmë se si të përballet me situatën me Covid, ndër to edhe për fillimin e vitit të ri shkollorë. /Front Online/

  Formula 1 vjen në Artmotion më "i çmendur" se kurrë
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni03 Dhjetor 2023
  Ambasadorja Lendita Haxhitasim së bashku me kryetarin e Komunës së Tolentino në Rajonin Marche, Mauro Sclavi Sindaco, si dhe presidentin e shoqatës...
  Kronika03 Dhjetor 2023
  Policia Kufitare e Kosovës, më saktësisht stacioni policor kufitar në Merdar, gjatë realizimit të detyrave dhe autorizimeveligjore për menaxhim dhe kontroll të...
  Bota/Rajoni03 Dhjetor 2023
  Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama e ka lavdëruar kryetarin e Prishtinës, Përparim Rama për përpjekjet e tij për ta ndryshuar kryeqytetin. Rama...
  Të tjera
  Vip03 Dhjetor 2023
  Në sfidën  e kapiten për këtë javë, banorët e Big Brother VIP Kosova kanë qenë të ndarë në dy grupe. Secili prej...
  Vip03 Dhjetor 2023
  Momente shumë të veçanta kanë ndodhur brenda shtëpisë së Big Brother VIP Kosova. Aty kanë hyrë disa personazhe me maskota, të cilët...
  Vip03 Dhjetor 2023
  Banorët e rinj të Big Brother VIP Kosova, Mirdoni dhe Ardi kanë biseduar sërish me Shqipen. Ka qenë Mirdoni ai që i...
  Vip03 Dhjetor 2023
  Blerando i ka dhënë një këshillë banorit të ri, Mirdonit. Ai i ka thënë që të mos e shikojë Lindën, sepse del...
  Vip03 Dhjetor 2023
  Derisa Blerando po qëndronte tek lavanderia, aty ka shkuar Shqipja. Ajo i ka thënë se duhet që Blerando t’i kërkojë falje, derisa...
  Vip03 Dhjetor 2023
  Buci, Blero, Alby, Kaderi dhe Lumbardhi kanë qëndruar bashkë dhe kanë bërë biseda të ndryshme. Ndërkohë, ka qenë Kaderi ajo që ka...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.