Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  Ahmeti thotë se ankesat e pacientëve në QMF janë të tri natyrave

  FrontOnline
  2 vite më parë

  Kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti ka bërë të ditur se sot bashkë më drejtorin e  Shëndetësisë, Bujar Gashin kanë vizituar njërën nga qendra e Mjekësisë Familjare.

  Përmes, një postimi në profilin e tij në Facebook, Ahmeti ka shkruar se derisa ka parë ngaa fër shërbimet për pacientë ka thënë se ka ankesa e që janë të tri natyrave, përcjell FrontOnline.

  Sipas tij, njëra prej ankesave është për Komunën e Prishtinës, ndërsa të tjerat nuk janë për ta.

  Postimi i tij i plotë:

  Sot me drejtorin Bujarin ishim bashkë me pacientët në QMF Emshir – Kalabri ku marrin ndihmë pacientët që nuk janë në gjendje të rëndë sa për tu shtrirë në QKUK por që kanë nevojë për ndihmë mjekësore.

  Ankesat janë të tri natyrave

  1. Pritja për të marr shërbimin 2-3 orë
  2. Ankesë e përgjithshme që qytetarët në Kosovë paguajnë shumë për laboratoret private për teste etj.
  3. Nganjëherë nuk është e gjithë terapia

  E para është ankesë për komunën, tjerat nuk janë ankesa të tashme dhe nuk janë specifike për komunën.  Covidi i ka nxjerr tepër në pah mangësitë e sistemit tonë politik e shoqëror.

  1. Pritja në kohë pandemie e krize është normale edhe pse duhet të përmirësohet. Me rëndësi është shërbimi mos me u ndërpre. Kemi shumë mjekë e infermierë të infektuar dhe nuk kemi mundësi të shtojmë numra me procesin formal sepse nuk lejohet nga qeveria.  Duhet të mbyllim QMf në lagje tjera për të shtuar në Kalabri. Megjithatë, në mungesë të vendimeve të shpejta për krejt komunat kam udhëzuar drejtorinë e shëndetësisë dhe zyren e personelit për anagzhim afatshkurtër të stafit shëndetësor shtesë.  Kjo do ta ul kohën e pritjes dhe do të ahtoj kapacitete.
  2. Kam udhëzuar drejtorinë e shëndetësisë që krejt buxhetin që e kanë për mallra e shërbime ta drejtojnë në blerjen e barnave që qytetarët po paguajnë këto ditë për covid. Infuzione, antibiotikë, kortikosteroidë në mënyrë që të zbusim sado pak koston për qytetarët e Prishtinës.  Nuk mund të presim nga niveli qendror sepse kanë shumë më shumë përgjegjësi momentalisht.  Po ashtu po shohim mundësinë që përkohësisht të bëjmë disa teste laboratorike që nuk i kemi në kompetencë vetëm e vetëm që të mundësojmë shërbim falas.
  3. Kemi përgatitur edhe plankn emergjent për ndihmë bazike shëndetësore në një ambient mobil me 200 shtretër. Njëherë për njëherë buk ka nevojë sepse po i shtojmë të gjitha dhomat në Kalabri. Kemi nevojë për staf dhe mjete.  E përkundër ndalesave byrokratike nuk guxojmë të ndalemi.

  Pas bisedës me pacientët, mund lirisht të them që shumica ishin tepër falenderues për stafin dhe sjelljet.  Ankesat për pritje do ti adresojmë edhe pse në këtë situatë gjithcka është jashtë normales.  Ankesat për kosto do të mundohemi ti adresojmë me çdo gjë që kemi, përkundër faktit që nuk janë kompetencë e jona.

  Deri më sot kemi telefonur mbi 10,000 persona me Covid të Komunës tonë sipas listave që na janë dorëzuar nga IKSHP.  Kemi shpërndarë mbi 10,000 pako ushqimore e higjienike.  Është e qartë që kji betejë vazhdon edhe për javë të tëra.   Do të jemi bashkë gjatë gjithë kësaj kohe!/FrontOnline/

  Auto Mita me një mundësi të mirë për bizneset – për çdo veturë të re, SERVISI FALAS deri në 100…
  Nga Rubrika
  Lajme31 Mars 2023
  Deputetja dhe përfaqësuesja e platformës “Liria ka emër”, Eliza Hoxha”, ka folur në lidhje me “Marshin për Drejtësi”, që do të mbahen...
  Lajme31 Mars 2023
  Kryetari i partisë Guxo, Faton Peci ka thënë se partia e tij, që është në koalicion me Lëvizjen Vetëvendosje, pajtohet me marrëveshjen...
  Lajme31 Mars 2023
  Për të shtunën parashikohet të mbajë mot me vranësira dhe intervale me diell, ku pritet kohë pas kohe të ketë reshje shiu,...
  Të tjera
  Lajme31 Mars 2023
  Kryetari i Unionit Shqiptar në Kroaci, Esat Çollaku, ka thënë se ka parë një mobilizim të jashtëzakonshëm përpara fillimit të “Marshojmë për...
  Lajme31 Mars 2023
  Lidhja Demokratike e Kosovës e ka cilësuar rritjen e çmimit të energjisë si të padrejtë e të papërballueshëm për qytetarët. Në faqen...
  Lajme31 Mars 2023
  Sa herë që dilte nga shtëpia, me vete merrte edhe biçikletën. Fundjavën që lamë pas, atë e la në vendin e zakonshëm,...
  Bota/Rajoni31 Mars 2023
  Shqiptarja Zenepe Uruci, 56 vjeçe u vra pasditen e djeshme në Itali nga bashkëshorti i saj Xhafer Uruci, 62 vjeç. Shqiptari e goditi 5...
  Vip31 Mars 2023
  Donald Veshaj ka thumbuar Olta Gixharin por edhe Efin për eksperiencën e tyre në Big Brother Vip Albania. Në programin që drejtohet...
  Ekonomi31 Mars 2023
  Kosova dhe Maqedonia e Veriut kanë nënshkruar sot një memorandum mirëkuptimi në mes të dy prodhuesve më të mëdhenj të energjisë elektrike...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.