Gjuha:
×
 • Lajme
 • Ekonomi
 • Ekonomi

  Ahmeti: Kosova i ka të pashpenzuara mbi 1 miliardë euro, ky është paradoksi më i madh me pasoja marramendëse

  FrontOnline
  2 vite më parë

  Kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti ka treguar se shteti i Kosovës deri më sot i ka të pashpenzuara më shumë se 1 miliardë euro.

  Mjete këto që janë mbledhur nga Administrata Tatimore e Kosovës dhe Doganat, përcjell FrontOnline.

  Përmes, një postimi në profilin e tij në Facebook, Ahmeti ka shkruar se ky ëhstë paradoksi më i madh i situatës në Kosovës që ka pasoja marramendëse.

  Postimi i tij i plotë:

  Bashkqytetarë të nderuar:

  Paradoksi më i madh i situatës në Kosovë që ka pasoja marramendëse tek ne!

  Shteti/qeveria i/e Republikës së Kosovës i ka në bankë qendrore të mbledhura nga ATK e Doganat e të pashpenzuara sot më 18 Nëntor 2020 më shumë se 1 (miliardë) Euro.

  Po, Po mirë e lexuat – 1 MILIARDË EURO!

  Prej vendimeve që qeverisë së kaluar për ndalimin e Investimeve Kapitale e deri te moslëvizja e qeverisë së tanishme janë akumuluar fonde marramendëse. Kur teoria kryesore në krejt botën është e shpenzimeve e kërkesës agregate, ne kemi shkuar në drejtimin e kundërt me kursime.

  Krejt bota merr kredi për të futur kapital të shumënevojshëm në ekonomi, ne kemi marr para nga ekonomia dhe po i mbajmë në bankë.  PRA, përveç krizës ne kemi marr nga qytetarët dhe nuk kemi gjet mënyrë me e kthy.

  Ne spaskemi nevojë as të kreditohemi as të shpikim shpenzime e transfere nga trusti.  Vetëm gjysma e këtyre fondeve të kthehej në këtë periudhë përmes programeve kreative do të kishte ndikim të madh.

  Nuk është koha për konzervatizëm e kontabilitet.  Është koha për kreativitet e shpenzim./FrontOnline/

  Kurtishaj: Presim që Shqipëria do të jetë top destinacion turistik edhe për 2023, jo veç për patriotizëm
  Nga Rubrika
  Lajme26 Mars 2023
  Suzana Grubjeshiq ka dhënë qëndrimin e saj sa i përket Propozimit Evropian dhe në veçanti mbështetjes së madhe që po i jep...
  Lajme26 Mars 2023
  Ish presidenti i Kosovës, Behxhet Pacolli ka bërë një gabim qesharak në rrjetet sociale, duke uruar fitoren e kombëtares së Kosovës ndaj...
  Lajme26 Mars 2023
  Me marrëveshjet e Brukselit dhe Ohrit, zgjidhja e “problemit të Kosovës” është rikthyer në binarë të normalizimit, gjë që çon vetëm në...
  Të tjera
  Lajme26 Mars 2023
  Është vetëm një nxënës që ndjek mësimet në klasën e parë të Shkollës Fillore “Rilindja” në fshatin Keqekollë të Komunës së Prishtinës....
  Vip26 Mars 2023
  Familjarët e Kristit kanë reaguar të revoltuar pasi Lorenci pranoi se ai dhe Keisi kanë pasur një romancë jashtë “Big Brother VIP”....
  Tenderët26 Mars 2023
  Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit ndau gjysmë milion euro për restarurimin e objektit të ish-gjimnazit të Ferizajt, “Ismail Qemali’. Objekti, i...
  Vip26 Mars 2023
  Janë për dy vite që nga ikja nga kjo botë e humoristit të njohur, Rasim Thaçi-Cima. Cima, u mund nga COVID 19-të,...
  Lajme26 Mars 2023
  Ish kryenegociatorja e dialogut, Edita Tahiri, ka thënë se Kurti ka ardhur në pushtet duke përmendu bashkimi kombëtar, ndërsa tani po e...
  Sport26 Mars 2023
  Sulmuesi shqiptar i Augsburgut, Mërgim Berisha ka debutuar me Kombëtaren e Gjermanisë në miqësoren kundër Perusë të zhvilluar të shtunën mbrëma. Gjermania...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.