Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  Ahmeti: Amerika nuk po e merr seriozisht Kurtin, çka deshi të thotë me ‘ofertën time bujare’

  FrontOnline
  21 Mars 2023

  Ish-kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti, ka komentuar statusin e fundit të kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, lidhur me presidentin serb Aleksandar Vuçiq.

  Kryeministri Albin Kurti thotë se Presidenti serb, Aleksandër Vuçiq, e ka refuzuar një ofertë të tij “gjeneroze” për vetëmenaxhimin e serbëve të Kosovës.

  Siç lë të kuptohet Kurti, oferta e tij është refuzuar nga Vuciq, para përmbylljes së marrëveshjes së Ohrit, të cilën presidenti serb nuk pranoi ta nënshkruajë.

  Ahmeti kritikoi këtë deklaratë të Kurtit.

  “Cka deshti të thotë ofertën time. Nuk është gjuhë e një kryeministri. Ti po ofron për vendin? Duhet të thoshte oferta jonë. Edhe pse as kjo nuk është në rregull”, tha ai në emisionin DPT te Fidani në T7.

  Ahmeti tutje shtoi se marrëveshja e Ohrit vendos presionin mbi Kosovën dhe largon atë nga Serbia. Ai thotë se kjo vjen si rezultat i mosdëgjimit të kryeministrit ndaj aleatëve.

  “Po vjen Amerika e po të thotë se leje këtë punën e targave sepse kemi punë më të mëdha me të cilat duhet të merremi me Ukrainën. Ai po shkon e po thotë se jo ne e kemi këtë punë me seriozitet. Asgjë nuk arriti. Si po pret tash ta marrin seriozisht?”, shtoi ai.

  Si t’i përdorni radiatorët e ngrohjes që të kurseni deri në 25% të faturës së rrymës
  Nga Rubrika
  Lajme29 Maj 2023
  Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu thotë se bandat e organizuara kriminale serbe të cilat udhëhiqen nga Vuçiq nuk do të tolerohen. Ajo...
  Lajme29 Maj 2023
  Kryetari i Leposaviqit, Lulzim Hetemi, ka mbetur i bllokuar brenda objektit të komunës. Sipas burimeve të Klankosova.tv Hetemi është duke u ruajtur...
  Lajme29 Maj 2023
  Gjatë së hënës, qindra huliganë serbë përdorën dhunë të pajustifikueshme gjatë protestes pranë komunës së Zveçanit në veri të Mitrovicës. Të paktën...
  Të tjera
  Lajme29 Maj 2023
  Për të martën parashikohet të mbajë mot me diell dhe vranësira, ku kryesisht gjatë orëve të pasditës dhe mbrëmjes, pritet të ketë...
  Lajme29 Maj 2023
  Pas përleshjeve në veri mes protestuesve serbë dhe forcave të KFOR-it, nën arrest po mbahen të paktën tre persona. Përmes burime nga...
  Lajme29 Maj 2023
  Ambasadori amerikan në Serbi, Christopher Hill, ka thënë se dialogu është e vetmja rrugë për të ecur përpara, duke i bërë thirrje...
  Lajme29 Maj 2023
  Ish-presidenti Fatmir Sejdiu ka thënë se shihet qartë që protestat në veri janë të dhunshme dhe të udhëhequra nga bandat e njohura...
  Lajme29 Maj 2023
  Ministria e Punëve të Jashtme e Austrisë i ka dënuar fuqishëm sulmet e dhunshme ndaj ushtarëve të KFOR-it, pjesëtarëve të EULEX-it dhe...
  Lajme29 Maj 2023
  Shefja e UNMIK-ut, Caroline Ziadeh, ka thënë se është e alarmuar nga dhuna në veri të Kosovës dhe veprimet e mëparshme gjatë...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.