×
 • Lajme
 • Lajme

  Agim Veliu flet pas përplasjeve VV-LDK që i nxiti Lutfi Haziri

  FrontOnline
  04 Nëntor 2019

  Njeriu i dytë në Lidhjen Demokratike të Kosovës, Agim Veliu po shprehet më i butë në deklarata sa i përket marrëveshjes LDK-Vetëvendosje, se partneri i tij në parti, Lutfi Haziri. Veliu që së bashku me Hazirin patën qenë më të zëshmit kundër një koalicioni parazgjedhor LDK-VV, në një prononcim ka thënë që nuk e di ku po ngecin bisedimet e se pa një marrëveshje mes dy partive, vështirë se do të ketë kryeministër e qeveri.

  Nënkryetari i parë i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Agim Veliu nuk ka komentuar deklaratat që bënë bujë gjatë vikendit, ku Lutfi Haziri e vinte në tryezë të diskutimit edhe njëherë pozitën e kryeministrit të ardhshëm.

  Derisa Haziri deklaroi se kryeministri do të kalojë ka zyrat e LDK-së, Agim Veliu po thotë se të dy partitë duhet të arrijnë një marrëveshje, në të kundërtën nuk do të ketë qeveri e as kryeministër.

  “Po masi u ardh puna këtu, duhet me ba një marrëveshje, pa e bë një marrëveshje zor me pas kryeministër e qeveri”, ka thënë Veliu i pyetur për diskutimet e fundit me tone të larta në mes të partive.

  Agim Veliu ka thënë  se deri më tani është punuar për harmonizim të programit e të qëndrimeve, mirëpo, çështjet tjera si ajo e kryeministrit do të diskutohen në nivel më të lartë politikë.

  “Duhet me u bë një marrëveshje duhet me u ulë njerëzit me ba marrëveshje, deri tash kanë punu këto ekipet teknike për harmonizim të programeve të qëndrimeve që nuk janë të afërta ka pas punë aty me u harmonizu disa gjëra pastaj me kalu në atë çështje të nivelit më të lartë politikë”, ka thënë nënkryetari i parë i LDK-së.

  Megjithatë, i njëjti po thotë se nuk po e di se ku po ngecin bisedimet.

  “Nuk e di ku po ngecin këto bisedime, nuk e di s’kam marrë pjesë”, shton ai.

  Veliu për Express nuk ka pranuar që të komentojë deklaratën e Lutfi Hazirit që gjatë vikendit nxiti reagime të shumta kur tha se emri i kryeministrit të ardhshëm kalon ka zyret e LDK-së.

  Duke mos folur as sa i përket pretendimeve e vënies në diskutim të pozitës së presidentit të ardhshëm si pjesë e marrëveshjes LDK-VV, Veliu vetëm ka thënë se nuk i ka mbetur hatri që Mustafa e emëroi Hazirin e jo atë në ekipin negociator për harmonizim të programeve.

  “Atë e ka sqaru kryetari Mustafa emërimin e tij, mirë e ka sqaru, asnjë fije s’më ka met hatri”, ka deklaruar Veliu.

  Nënkryetari i parë i LDK-së, pati qenë fort i zëshëm kur pas dorëheqjes së Ramush Haradinaj nga pozita e kryeministrit, diskutohej që LDK e partia e Albin Kurtit të shkonin së bashku në zgjedhje.

  Veliu nuk ishte dukur i lumtur as kur Vjosa Osmani ishte propozuar nga Isa Mustafa si e nominuar për kryeministre nga LDK-ja. Madje, ai në një përgjigje për Gazetën Express kishte dhënë deklarata të forta kundër saj e koalicionit me Vetëvendosjen./Front Online/

  Juliana: E kuptoj që e kam lëndu djalin dhe e marr mbi supet e mia këtë (VIDEO)
  Nga Rubrika
  Lajme01 Dhjetor 2023
  Kryetari i AKR-së, Behgjet Pacolli, ka thënë se kush është prapa vrasjes së Liridona Muselit duhet të dalë para drejtësisë. Pacolli potencoi...
  Lajme01 Dhjetor 2023
  Policia e Kosovës ka arrestuar dy persona për rastin e vrasjes së Liridona Murselit, vrasje kjo e cila tronditi vendin më 29...
  Lajme01 Dhjetor 2023
  Burime të “Indeksonline” bëjnë të ditur se autori i vrasjes së Liridona Murselit dyshohet të jetë Granit Plava. Ai është prangosur nga...
  Të tjera
  Vip01 Dhjetor 2023
  Banorët e Big Brother VIP Kosova, Besi dhe Shqipja mbrëmë kanë debatuar me ironi mes vete. Po ashtu Besi edhe i ka...
  Vip01 Dhjetor 2023
  Santiana, Buci dhe Besi pas përfundimit të darkës së të nominuarve, kanë komentuar rreth saj dhe si shkoi darka. Santiana dhe Buci...
  Vip01 Dhjetor 2023
  Mbrëmë pas darkës së të nominuarve kanë ndodhur disa biseda interesante, po ashtu janë dhënë edhe disa deklarata të forta. Derisa Buci,...
  Vip01 Dhjetor 2023
  Mbrëmë banorët e Big Brother VIP Kosova, Santiana dhe Buci kanë diskutuar për marrëdhënien e tyre në lojë. Santiana e ka pyetur...
  Vip01 Dhjetor 2023
  Banori i Big Brother VIP Kosova, Blero është shprehur i habitur me një pyetje të marrë nga publiku. Pyetja ishte se kë...
  Vip01 Dhjetor 2023
  Mbrëmë Edona, Buci dhe Alby janë sqaruar për një çështje mes tyre. Bëhet fjalë për Edonën e cila ishte kthyer me të...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.