×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Administrata e Barnave në ShBA: Kujdes me dezinfektuesit e duarve, disa mund të shkaktojnë marramendje, kokëdhimbje dhe verbërim

  FrontOnline
  09 Korrik 2020

  Administrata e Ushqimit dhe Barnave në ShBA ka shtuar më shumë lloje të dezinfektuesve të duarve në lisën, si produkte të kontaminuara me metanol toksik, shkruan CNN.

  Më shumë se dy lloje të produkteve sanitare të duarve të shitura nga Meksika, që janë në treg me emrin Blumen, përmbajnë nivele të larta të metanolit dhe janë rekomanduar të tërhiqen nga tregu.

  FDA tha që ka parë një rritje të produkteve që përmbajnë etanol, i njohur edhe si alkooli etilik, që testoi pozitiv në testet për kontaminim me metanol.

  Metanoli mund të jetë kërcënues për jetën nëse futet në gojë dhe toksik për lëkurën. ShBA ka raportuar gjithashtu raste të verbërisë, shtrime në spital dhe vdekje tek të rritur dhe fëmijët pas pirjes së produkteve të tilla apo përthithjes së tyre përmes lëkurës.

  Metanoli ose alkooli i drurit siç njihet shpesh, përdoret në antifriz dhe për prodhimin e karburanteve. Ekspozimi ndaj kësaj substance mund të shkaktoj marramendje, dhimbje koke, agjitacion, amnezi dhe komë.

  Qendra për Kontrollimin dhe Parandalimin e Sëmundjeve, këshillon njerëzit që në vend që të përdorin dezinfektues të lajnë duart shpesh me sapun dhe ujë. Në raste të tejra ata rekomandojnë përdorimin e dezinfektuesve me bazë alkooli që përmban më pak 60% etanol.

  Po vjen “Cyber ZERO” eventi që jep përgjigje për çdo lloj kërcënimi online
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni08 Dhjetor 2023
  Mediet italiane kanë publikuar pamjet pas aksidentit të rëndë trafiku që ndodhi natën e 7 dhjetorit në, në Portugero pranë Venecias, ku...
  Bota/Rajoni08 Dhjetor 2023
  Mijëra peshq të ngordhur janë parë në një plazh në Japoninë veriore. Peshku, i përbërë kryesisht nga sardele dhe pak skumbri, u...
  Bota/Rajoni08 Dhjetor 2023
  Adoleshenti, Ethan Crumbley është dënuar me burgim të përjetshëm, pa lirim me kusht, për vrasjen e katër shokëve të klasës dhe plagosjes...
  Të tjera
  Vip08 Dhjetor 2023
  Moderatori i spektaklit Alaudin Hamiti ia ka bërë një pyetje Blerandos, “dikush të sheh si lojtar të fortë dikush më pak të...
  Vip08 Dhjetor 2023
  Blerando ka folur për shoqërinë e tij më Bleron brenda shtëpisë së Big Brother VIP Kosova 2. Ai ka thënë se është...
  Lajme08 Dhjetor 2023
  Për të shtunën parashikohet të mbajë mot me diell dhe vranësira të ulëta në orët e mëngjesit, të cilat në orët vijuese...
  Lajme08 Dhjetor 2023
  Fondi Sovran i Kosovës i cili ka kaluar në leximin e parë në Kuvendin e Kosovës është diskutuar sot në EURO n’7....
  Sport08 Dhjetor 2023
  Juventusi ka arritur të shënojë fitore ndaj Napolit me rezultat 1-0 në derbin e javës së 15-të të Serie A. Pjesa e...
  Bota/Rajoni08 Dhjetor 2023
  Shtetet e Bashkuara kanë vënë veto në Rezolutën e cila ka bërë thirrje për armëpushim të menjëhershëm në Gazë. 13 nga anëtaret...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.