×
 • Lajme
 • Lajme

  Abdixhiku nuk i përjashton protestat në rrugë, në rast se Kosova do ta humbiste sovranitetin në Veri

  FrontOnline
  08 Qershor 2023

  Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), Lumir Abdixhiku është kryetari i parë që nuk e ka përjashtuar mundësinë e parë që ai me partinë e tij të protestojnë në rrugë, në këtë rast kundër Qeverisë Kurti.

  Fillimisht, Abdixhiku në Pressing të T7 foli për trashëgiminë institucionale të LDK-së.

  Ai përjashtoi që çështjen zgjidhen me gaz lotsjellës në Kuvendin e Kosovës, duke u zotuar se nuk do t’i përdor metodat e VV-së si opozitë.

  Por thotë se rruga nuk përjashtohet si opsion në një situatë ku Kosova do ta humbiste sovranitetin në Veriun e Kosovës.

  “Rruga e vetme është rruga unë nuk e përjashtojë si mundësi. Nuk e përjashtoj por për këtë kemi nevojë për mbështetje popullore”.

  “Nesër ndodh një situatë e re në Veriun e Kosovës kur Kosova humbë sovranitet. Por çështja e relacioneve të Kosovës me aleatet na shpie në një gjendje që më nuk ka vend për legjitimet të kësaj qeverie. Sepse populli i Kosovës nuk ka votuar që Kosova të përplaset me Shtetet e Bashkuara të Amerikës”, ka thënë Abdixhiku.

  KEDS e KESCO, përmes aktiviteteve të shumta, i bashkohen fushatës kundër Dhunës me Bazë Gjinore
  Nga Rubrika
  Lajme04 Tetor 2023
  Deputetja britanike, Alicia Kearns, ka ritheksuar faktin sesi akoma nuk ka pasoja për Beogradin edhe pas ngjarjes së 24 shtatorit, në Banjskë...
  Lajme04 Tetor 2023
  Olaf Sholz, kancelari i Gjermanisë ka folur për gjendjen në veri të Kosovës, gjatë një konference të përbashkët shtypi bashkë me kryeministrin...
  Lajme04 Tetor 2023
  Disa ditë pas përplasjes me armë, jeta ka rinisur mes autoblindave dhe forcave të shumta speciale. Banorët i shmangen çdo lloj kontakti...
  Të tjera
  Lajme04 Tetor 2023
  Ministrja e Jashtme gjermane Annalena Baerbock nesër do të vizitojë Shqipërinë ku do të takohet edhe me ministrat e jashtëm të Kosovës...
  Lajme04 Tetor 2023
  Policia dhe Dogana e Kosovës kanë parandaluar kontrabandimin me mallra. Në rrugën malore të fshatit Malinë të Maqedonisë së Veriut që lidhet...
  Sport04 Tetor 2023
  Trepça ka fituar ndaj Tindastollit në kualifikimet për FIBA Europe Cup. Mitrovicasit fituan me rezultat 69:77. Mikaile Tmusic me 22 pikë dhe...
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky deklaroi se Ukraina do të bëjë gjithçka për të ruajtur mbështetjen e Shteteve të Bashkuara dhe Evropës në...
  Vip04 Tetor 2023
  Aktorja Julia Ormond e ka paditur producentin Harvey Weinstein për sulm seksual. Në padinë e ngritur të mërkurën dhe të siguruar nga...
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  Senati amerikan ka miratuar emërimin e James O’Brien si Ndihmës-Sekretar i Shtetit për Çështje Evropiane dhe Euroaziatike. O’Brien ka fituar besimin e 67...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.