Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  Abdixhiku: Është koha që personelit shëndetësor t’u ngriten pagat

  FrontOnline
  2 muaj më parë

  Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lumir Abdixhiku ka vizituar Qendrën Kryesore të Mjekësisë Familjare në Prishtinë.

  Ai tha se me ligjin e pagave është koha që personelit shëndetësor t’u ngriten pagat edhe pse koeficienti nuk dihet.

  “Është koha tu japim pagat e ngritura të cilat ata i meritojnë. Me ligjin e ri të pagave – koeficientin bazë që paradoksalisht s’e di askush – punëtorēve shëndetësor duhet tu sigurohet një jetë e dinjitetshme në Kosovë”, tha Abidxhiku në një postim në facebook.

  Ai shtoi se largimi i punëtorëve shëndetësor është problem kombëtar, pasi që shëndetësia duhet të jetë prioritet.

  “Largimi i tyre nga Kosova është bërë problem kombëtar. Shëndetësia duhet të jetë prioritet!”, shkroi i pari i LDK-së.

  Punimet në rrjet, KEDS njofton se këto vende do të mbesin pa rrymë
  Nga Rubrika
  Lajme31 Mars 2023
  Çështja që më së shumti po diskutohet në marrëveshjen me Serbinë është ajo e Asociacionit të komunave me shumicë serbe. Kryeministri Kurti...
  Lajme31 Mars 2023
  Kryetari i Nismës Socialdemokrate, Fatmir Limaj, ka thënë  se kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, e ka bërë hisedarë Serbinë në Kosovë me...
  Lajme31 Mars 2023
  Drejtori ekzekutiv i Institutit për politika sociale “Musine Kokalari”, Visar Ymeri për Front Online  ka folur edhe për marrëveshjen e arritur në...
  Të tjera
  Lajme31 Mars 2023
  Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës bën të ditur se të premten do të mbajë mot i vranët dhe me intervale me diell. IHK...
  Lajme30 Mars 2023
  Bashkësia Islame e Kosovës ka njoftuar se e përkrah marshin për drejtësi të thirrur nga platforma “Liria Ka Emër”, në mbështetje të...
  Bota/Rajoni30 Mars 2023
  Turqia ka miratuar më në fund kërkesën e Finlandës për t’u bashkuar me NATO-n, duke i dhënë fund vonesave disamujore duke vazhduar...
  Lajme30 Mars 2023
  Një vendim që pritet të merret shpejt nga Gjykata Kushtetuese, e që ka të bëjë me ankesën e dy deputetë nga radhët...
  Lajme30 Mars 2023
  Lideri i partisë joparlamentare Nisma Socialdemokrate, Fatmir Limaj ka vlerësuar se marrëveshja e Ohrit, e dakorduar mes kryeministrit Albin Kurti dhe presidentit...
  Bota/Rajoni30 Mars 2023
  Punonjësit sanitar në Paris filluan që nga dje të kthehen në punë, kështu duke ndërprerë edhe grevën. Në pritje të ekipeve të...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.