Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  AAK dhe PDK kërkojnë përgjegjësi nga Veliu për hyrjen e xhandarmërisë serbe në Karaçevë

  FrontOnline
  14 Gusht 2020

  Deputeti i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Bekë Berisha, ka kërkuar përgjegjësi nga ministri i Punëve të Brendshme, Agim Veliu, pas hyrjes së xhandarmërisë serbe në territor të Kosovës ditë më parë, raporton Front Online.

  “Kur duan të zgjidhen ministrat, ‘lavër-vllaçë’ bëjnë krejt Kosovën për të marrë detyrën. Kur e marrin detyrën nuk e kryejnë. A po mundohet me e fshehë përgjegjësinë ai? Në Komisionin për Siguri nuk na vjen Ministri i Punëve të Brendshme, e as drejtori i policisë nuk guxon të vijë”, ka thënë ai.

  Hyrjen e xhandarmërisë serbe në territor të Kosovës, Ganimete Musliu, deputete nga rradhët e PDK-së e ka vlerësuar si kërcënim direkt për qytetarët, teksa ka thënë se më shqetësues e sheh faktin që Qeveria e Kosovës dhe institucionet e sigurisë nuk e kanë prishur komoditetin.
  Ajo ka pasur kritika për kryeministrin Avdullah Hoti, i cili sipas saj, nuk e ka kontaktuar Këshillin e Sigurisë.

  Edhe deputeti i LVV-së, Artan Abrashi ka akuzuar kryeministrin, Avdullah Hoti për mos ndërmarrjen e asnjë veprimi pas këtij incidenti.
  Sipas tij, hyrja e personave të uniformuar është një nga incidentet më të rënda që nga viti 2012./Front Online

  KEDS njofton se këto vende do të mbesin pa rrymë
  Nga Rubrika
  Lajme29 Maj 2023
  Në Zubin Potok, aty ku sot do të nisë punën kryetari kosovar Izmir Zeqiri, veçse kanë nisur të mblidhen protestuesit serbë për...
  Lajme29 Maj 2023
  Kryetarët e katër komunave me shumicë serbe Mitrovicë e Veriut, Leposaviq, Zubin Potok dhe Zveçan, sot do të nisin punën zyrtarisht në...
  Bota/Rajoni29 Maj 2023
  Deputetja e Parlamentit Evropian dhe raportuesja për Kosovën, Viola Von Cramon – Taubadel do të mbajë sot konferencë për media në Prishtinë....
  Të tjera
  Lajme28 Maj 2023
  Raportuesja e Kosovës në Parlamentin Evropian, Viola von Cramon gjatë vizitë së saj sot në Zveçan dëgjohet duke ju thënë policëve "çfarë...
  Bota/Rajoni28 Maj 2023
  Me fitoren e balotazhit të së dielës, Rexhep Taip Erdogan fiton mandatin e tretë presidencial radhazi duke u bërë një nga njerëzit...
  Lajme28 Maj 2023
  Shefja e grupit parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje, Mimoza Kusari-Lila, i ka reaguar eurodeputetes, Viola von Cramon, e cila në Zveçan iu ka...
  Lajme28 Maj 2023
  Raportuesja e Kosovës në Parlamentin Evropain Viola von Cramon, pati një mesazh pas përfundimit të vizitës në veriun e Kosovës. Ajo tha...
  Lajme28 Maj 2023
  Shtetet e Bashkuara të Amerikës e kanë përsëritur qëndrimin e QUINT-it të datës 26 maj rreth situtatës së krijuar në tri komunat...
  Lajme28 Maj 2023
  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka treguar se çfarë ka biseduar me eurodeputeten, Viola von Cramon, pasi kjo e fundit e ka...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.