×
 • Lifestyle
 • Lifestyle

  A zgjoheni në mes të natës dhe më pas nuk arrini të flini përsëri?

  FrontOnline
  29 Maj 2023

  Shumë njerëz ankohen se çdo natë diçka duket se i zgjon në të njëjtën kohë – dhe ata nuk mund të flenë gjumë deri në mëngjes

  Disa madje shohin disa arsye mistike në këtë, por shkencëtarët kanë një mendim krejtësisht të ndryshëm, dhe ai ka vlefshmëri shkencore.

  Një studim i mjekësisë së gjumit zbuloi se rreth një e treta e të rriturve zgjohen të paktën tre herë në javë gjatë natës. Dhe më shumë se 40% e këtij grupi kanë probleme për të fjetur.

  Pra, kjo nuk është një dukuri e rrallë. Por ky ndërgjegjësim nuk e bën më të lehtë, ndaj është e rëndësishme të kuptohen shkaqet e problemit, transmeton Telegrafi.

  Ekspertët shpjegojnë se gjatë gjumit njeriu kalon në disa cikle prej 90 minutash. Dhe këto cikle korrespondojnë me faza të ndryshme të gjumit. Në njërën prej tyre, personi zhytet në një gjumë më të lehtë dhe më të lehtë dhe zhurma më e vogël mund ta zgjojë atë. Një makinë që kalon nën dritare, një partner që lëviz në shtrat, një mace që vendos të mprehë kthetrat e saj – çdo gjë.

  Greg Murray, profesor dhe drejtor i Qendrës për Shëndetin Mendor në Universitetin e Teknologjisë Swinburne, ju këshillon të ndiqni disa rregulla për të hequr qafe zgjimet e natës:

  ▪ Mos pini shumë lëngje gjatë natës. Të shkuarit e shpeshtë në tualet gjatë natës do t’ju pengojnë të bini në gjumë. Kur largoheni nga ngrohtësia e shtratit tuaj, zemra juaj duhet të pompojë gjak përmes trupit tuaj për t’ju mbajtur ngrohtë.
  ▪ Kur të zgjoheni, mos e kontrolloni orën – kjo do të rrisë nivelin tuaj të ankthit. Mos flini me kafshë shtëpiake. Ata duhet të kenë vendin e tyre për të fjetur në mënyrë që të mos ndërhyjnë me tuajin.
  ▪ Lëreni derën të hapur. Temperatura optimale për të fjetur është 18 gradë. Në këtë rast, pulsi dhe rrahjet e zemrës ulen dhe është më e lehtë të biesh në gjumë.
  ▪ Meditoni para gjumit. Në vend që të përsërisni ngjarjet e ditës në mendjen tuaj, thjesht lërini të shkojnë dhe relaksohuni.

  Loja e madhe ka filluar nga 31 Janar dhe vazhdon deri me 2 Shkurt në Petrol Company
  Nga Rubrika
  Lifestyle03 Tetor 2023
  Ngrënia e një molle në ditë ndihmon në djegien e yndyrës së barkut dhe mund të kontribuojë në humbjen e peshës që...
  Lifestyle03 Tetor 2023
  Hulumtimet e reja nga SHBA dhe Londra tregojnë se të bërtiturat ndaj fëmijëve mund të jenë po aq të dëmshme sa abuzimi...
  Lifestyle02 Tetor 2023
  Horoskopi për ditën e sotme: Dashi Kushtojini kohën e duhur familjes suaj. Dita do të bëhet më emocionuese pasi të merrni një...
  Të tjera
  Lajme03 Tetor 2023
  Të shtëna me armë janë dëgjuar pak më herët në lagjën Kodra e Trimave në Prishtinë. Dyshohet se nga këto të shtëna...
  Lajme03 Tetor 2023
  Ganimete Musliu, deputete e PDK-së, ka thënë se pas sulmit terrorist në Banjskë, PDK-ja ka treguar mbështetje për Policinë e Kosovës. “Policia...
  Lajme03 Tetor 2023
  Ish-ministri i Punëve të Jashtme, Enver Hoxhaj, ka thënë që sulmi terrorist i 24 shtatorit mund të jetë i vetmi nga Serbia....
  Bota/Rajoni03 Tetor 2023
  Tre persona janë vrarë si pasojë e të shtënave me armë zjarri në një qendër tregtare në qendër të kryeqytetit tajlandez, Bangkok....
  Lajme03 Tetor 2023
  Zëdhënësi i Shtëpisë së Bardhë për Sigurinë Kombëtare, John Kirby tha të martën se Serbia ka filluar tërheqjen e forcave serbe përgjatë...
  Sport03 Tetor 2023
  Ballkani është duke u bërë gati për sfidën ndaj Dinamo Zagrebit, e vlefshme për fazën e grupeve të Ligës së Konferencës. Therandasit...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.