×
 • Auto
 • Auto

  A po vjen fundi i dominimit të Teslës në botën elektrike të makinave?

  FrontOnline
  01 Nëntor 2023

  Të gjithë i kujtojmë parashikimet sipas të cilave Tesla duhej të regjistronte një rritje drastike të shitjeve, të paprekshme nga prodhuesit e tjerë. Përafërsisht në të njëjtën kohë, Volkswagen filloi të elektrizonte gamën dhe ishte në Volkswagen që shumë ekspertë të tregut panë të vetmin rival të denjë për Tesla.

  Vitet kanë kaluar dhe Tesla është zgjeruar me të vërtetë dhe është vendosur si prodhuesi më i madh i makinave elektrike. Dhe me të vërtetë, markat tjera janë shumë mbrapa Teslas por një markë është shumë afër saj. Jo Volkswagen, i cili duhet të kënaqet me vendin e tretë, por edhe me një hendek të konsiderueshëm.

  Përkatësisht, në tremujorin e tretë Tesla ka vendosur në treg 435.059 vetura, që paraqet një rritje prej 27%. Volkswagen në vendin e tretë u rrit me 41%, por me 209,394 njësi të shitura, është dukshëm prapa, shkruan Index.hr, transmeton FrontOnline.

  Megjithatë, BYD kineze depërtoi mes tyre, duke regjistruar një rritje të jashtëzakonshme prej 67% dhe duke shitur aktualisht 431,603 njësi. Kjo është vetëm 3456 makina më pak se Tesla, kështu që gjithçka tregon se fundi i vitit do të sjellë një surprizë të madhe.

  Në bazë vjetore, Tesla është ende në një epërsi të konsiderueshme ndaj BYD me 1,324,074 (+46%) njësi të shitura krahasuar me 1,048,413 të BYD (+80%). I treti është grupi Volkswagen, i cili ka 530,485 njësi të shitura dhe një rritje vjetore prej 45%./FrontOnline/

  Stresi thotë se Vivien s’ka fuqi pa Getinjon, pajtohet Lugati
  Nga Rubrika
  Auto02 Dhjetor 2023
  E nxitur nga një valë modelesh të reja të përballueshme, pjesa e tregut të automjeteve elektrike në Bashkimin Evropian do të rritet...
  Auto01 Dhjetor 2023
  Tesla zbuloi të enjten çmimet për veturën elektrik Cybertruck, duke filluar nga 60,990 dollarë për variantin me kosto më të ulët, mbi...
  Auto30 Nëntor 2023
  Kreu i Stellantis, Carlos Tavares, thotë se koncerni i madh është gati të rregullojë strategjinë e tij elektrike bazuar në rezultatet e...
  Të tjera
  Lajme03 Dhjetor 2023
  Leonard Ademaj shkoi në mëngjes në Gjykatën Themelore në Prishtinë, aty ku tre të dyshuarit për vrasjen e motrës së tij, përfshirë...
  Sport03 Dhjetor 2023
  Fundjava do të përfundojë me një super ndeshje në program. Kampioni në fuqi, Barcelona do të përballet me Atletico Madridin sonte me...
  Sport03 Dhjetor 2023
  Në Hamburg të Gjermanisë u hodh shorti për fazën finale të Euro 2024 teksa Franca u shortua në Grupin D së bashku...
  Vip03 Dhjetor 2023
  Mbrëmë banorët e Big Brother VIP Kosova kanë realizuar sfidës së kapitenit. Gjatë sfidës, ishte Buci ai që ngacmoi Edonën. Ai e...
  Vip03 Dhjetor 2023
  Gani Gërmia nuk është duke i ndalur shakatë e tij me banorët e tjerë të shtëpisë së Big Brother VIP Kosova 2....
  Vip03 Dhjetor 2023
  Lindita Halimi ka folur për lojën e saj brenda shtëpisë së Big Brother VIP Kosova 2. Ajo ka treguar disa prej shkaqeve...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.