×
 • Lifestyle
 • Lifestyle

  A po ju prishin gjumin këto lloje të ushqimeve?

  FrontOnline
  16 Qershor 2020

  Ndoshta jeni të informuar se sa i rëndësishëm është gjumi për ju.

  Nëse nuk keni një gjumë të mirë dhe të rehatshëm atëherë nuk do të flini si duhet, një gjumë jo i rehatshëm ndikon në shëndetin tuaj duke sjellë sëmundje të ndryshme, transmeton lajmi.net.

  Për shembull ushqimi mund të bëjë një diferencë të madhe kur flini apo për një gjumë të rehatshëm. Se me çka ushqehemi mund të ndikoj në kualitetin e gjumit, kështu që është e rëndësishme që të ushqeheni siç duhet.

  Këtu keni pesë ushqimet që ndikojnë keq në gjumin tuaj.

  Kafe

  Një filxhan kafe para gjumit është i gabuar, nuk duhet të konsumoni kafe para gjumit pasi që përmban një nivel të lartë të kafeinës dhe nuk ju lejon që të relaksoheni dhe të flini rehat.

  Çaji i zi dhe i gjelbër

  Ndoshta njerëzit kanë marr informatën që konsumimi i çajit para gjumit ju relakson, por kjo ndodh jo me të gjitha llojet e çajit.

  Çaji i zi dhe i gjelbër përmbajnë kafeinë dhe nuk i qëndron larg një filxhan kafe.

  Çokollata e zezë

  Çokollata e zezë është ndër ushqimet më të shëndetshme që përmban një sasi të duhur të sheqerit se sa çokollatat tjera  nga qumështi. Por, shumë njerëz mund të jenë të befasuar që konsumimi i çokollatës së zezë gjatë natës nuk preferohet sepse ndikon keq në gjumin tuaj.

  Alkooli

  Alkooli ka një ndikim shumë negativ për gjumin tuaj, shkruan balanced living life. Kjo sepse alkooli limiton sasinë e oksigjenit gjatë gjumit dhe keni një kualitet më të ulët të gjumit.

  Ushqimet me kualitet të ulët të yndyrës

  Yndyrat e shëndetshme nuk janë të dëmshme për shëndetin tuaj. Yndyrat që gjenden perime janë të domosdoshme për trupin e njeriut dhe për një gjumë të rehatshëm.

  Përtej dietës

  Është e vërtetuar shkenctarisht që ndryshimi i ushqimit dhe limitimi i sasisë dhe kualiteti ndikon në gjumin tuaj.

  Njoftimet nga KEDS për punimet në rrjet, vendet që do të mbesin pa rrymë
  Nga Rubrika
  Lifestyle04 Tetor 2023
  Organizëm më rezistent kanë njerëzit me grupin e gjakut 0. Kanë më pak shanse të vuajnë nga sëmundje kardiovaskulare, si goditje në...
  Lifestyle04 Tetor 2023
  Dashi: E nesërmja do të fillojë mirë, por më pas në mbrëmje do të keni një rënie të lehtë energjie e cila...
  Lifestyle03 Tetor 2023
  Ngrënia e një molle në ditë ndihmon në djegien e yndyrës së barkut dhe mund të kontribuojë në humbjen e peshës që...
  Të tjera
  Lajme04 Tetor 2023
  Ministrja e Jashtme gjermane Annalena Baerbock nesër do të vizitojë Shqipërinë ku do të takohet edhe me ministrat e jashtëm të Kosovës...
  Lajme04 Tetor 2023
  Policia dhe Dogana e Kosovës kanë parandaluar kontrabandimin me mallra. Në rrugën malore të fshatit Malinë të Maqedonisë së Veriut që lidhet...
  Sport04 Tetor 2023
  Trepça ka fituar ndaj Tindastollit në kualifikimet për FIBA Europe Cup. Mitrovicasit fituan me rezultat 69:77. Mikaile Tmusic me 22 pikë dhe...
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky deklaroi se Ukraina do të bëjë gjithçka për të ruajtur mbështetjen e Shteteve të Bashkuara dhe Evropës në...
  Vip04 Tetor 2023
  Aktorja Julia Ormond e ka paditur producentin Harvey Weinstein për sulm seksual. Në padinë e ngritur të mërkurën dhe të siguruar nga...
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  Senati amerikan ka miratuar emërimin e James O’Brien si Ndihmës-Sekretar i Shtetit për Çështje Evropiane dhe Euroaziatike. O’Brien ka fituar besimin e 67...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.