Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  A ka ndikuar sulmi terrorist në Vjenë në qëndrimin e Austrisë, për heqjen e vizave ndaj kosovarëve?

  FrontOnline
  2 vite më parë

  Ambasadori austriak në Kosovë, Christoph Weidinger ka thënë se shteti i tij do të mbështesë kosovarët në rrugën europiane, duke theksuar se sulmi terrorist në Vjenë është një sulm që i është bërë qytetarëve nga disa terroristë dhe nuk ka të bëj me kombësinë e tyre.

  I pyetur nëse sulmi terrorist që tmerroi Vjenën duke lënë 4 të vdekur edhe 17 të tjerë plagosur, Weidinger ka thënë se armiku ynë i përbashkët nuk është as një grup i caktuar i popullsisë e as anëtarë të një komuniteti fetar.

  “Unë vetëm mund të përsëris atë që tha kancelari Sebastian Kurz menjëherë pas sulmit: Armiku ynë i përbashkët nuk është as një grup i caktuar i popullsisë e as anëtarë të një komuniteti fetar; armiqtë tanë janë ekstremizmi dhe terroristët. Andaj dhe gjatë diskutimit në Austri rreth sulmit, nuk luan ndonjë rrol etnia e dorasit. Qytetarët në Vjenë dhe Austri janë të vetëdijshëm se shumë nga forca e sigurisë që kanë mbrojtur dhe mbështetur njerëzit në mbrëmjen e sulmit dhe që këtë e bëjnë çdo ditë tjetër kanë prejardhjen nga Evropa Juglindore. Austriakët janë gjithashtu të vetëdijshëm se personi i parë i vrarë gjatë sulmit kishte të njëjtën prejardhje etnike si autori i krimit”, ka thënë ambadasori Christoph Weidinger për IndeksOnline.

  Kujtim Fejzullai, 20-vjeçar, me origjinë nga një fshat në rrethinën e Tetovës, është i dyshuari kryesor për vrasjen e katër personave dhe plagosjen e 17  të tjerëve në Vjenë. Sulmi ndodhi me 2 nëntor në mbrëmje dhe më pas policia qëlloi për vdekje Fejzullain.

  Atdhe Xharavina eliminohet nga Big Brother VIP Kosova
  Nga Rubrika
  Lajme24 Mars 2023
  Policia ka bërë të ditur se kanë arrestuar një burrë në Gjilan dhe i njëjti ishte në kërkim. Sipas njoftimit të policisë...
  Lajme24 Mars 2023
  Zëdhënësja e Kompanisë Rajonale të Ujësjellësit “Prishtina”, Arjeta Mjeku, ka thënë se numri i personave që e keqpërdorin ujin e pijes është...
  Lajme24 Mars 2023
  Oda Ekonomike Amerikane ka mirëpritur marrëveshjen e arritur të shtunën ndërmjet Kosovës dhe Serbisë për normalizimin e marrëdhënieve. Përmes deklaratës për media,...
  Të tjera
  Lajme24 Mars 2023
  Mjeku në Klinikën e Urologjisë, Liridon Selmani, ka reaguar pasi që ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, të enjten e vizitoi këtë Klinikë...
  Bota/Rajoni24 Mars 2023
  Një hotel shtatëkatësh në Stamboll është përfshirë nga flakët mëngjësin e sotëm, duke shkaktuar dy viktima dhe dy të lënduar. Zjarri në...
  Bota/Rajoni24 Mars 2023
  Një ngjarje e rëndë ka tronditur SHBA-në, ku një 30-vjeçar është goditur me thikë në një autobus në Las Vegas. Në video,...
  Bota/Rajoni24 Mars 2023
  Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Beograd, Christopher Hill, ka folur rreth bombardimeve të NATO-s që u zhvilluan 24 vjet...
  Kronika24 Mars 2023
  Një person është arrestuar, i cili pas një mosmarrëveshje ka sulmuar një person tjetër duke i shkaktuar lëndime trupore. Policia bën të...
  Lajme24 Mars 2023
  Ambasadori i SHBA-së në Kosovë, Jeffrey Hovenier, mori pjesë në Iftarin, darkën e Ramazanit, të organizuar nga stafi i Ambasadës Amerikane. Ai...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.